TOP 10 nejlepších startů českých biatlonistů do sezóny – Sportsweek.org
Přidat novinku
Zprávy

TOP 10 nejlepších startů českých biatlonistů do sezóny

0 6

Přesně za měsíc odstartuje ve finském Kontiolahti Světový pohár v biatlonu. Při této příležitosti si můžeme připomenout ty nejlepší vstupy do sezóny v podání českých biatlonistů.

1993/94

První sezónu po rozdělení Československa odstartovaly skvělým způsobem především ženy. Kvarteto Petra Červenková, Jiřina Pelcová, Iveta Roubíčková a Eva Háková vybojovalo v rakouském Bad Gasteinu stříbro. Pelcová navíc skončila těsně čtvrtá ve sprintu a Roubíčková zase šestá ve vytrvalostním závodě. Tým byl tak nabitý, že se do čtveřice pro štafetu nevešla desátá Jana Vápeníková.

1998/99

Ivan Masařík zažil, jaké je to stát na stupních vítězů vedle Oleho Einara Bjørndalena. Ve vytrvalostním závodě v Hochfilzenu skončil po bezchybné střelbě třetí, Nor byl druhý. Úspěšný den podtrhli sedmý Petr Garabík a desátá Irena Česneková. O den dřív si navíc Masařík dojel ve sprintu pro pátou příčku.

2000/01

Zdeněk Vítek se může pochlubit tím, že vedl Světový poháru. Vyhrál totiž úvodní závod sezóny 2000/01. Vytrvalostní závod v Anterselvě se vůbec českým biatlonistům povedl. Ivan Masařík obsadil devátou příčku a hned za ním byl Petr Garabík. Těmito výsledky se Češi zařadili mezi favority štafety a ještě spolu s Tomášem Holubcem zvítězili skoro o dvě minuty před Ukrajinci.

Zdeněk Vítek ví, jaké je to pohybovat se po trati ve žlutém

2011/12

Po temnějších časech přišly úspěchy českých mužů. Michal Šlesingr nestačil v úvodním vytrvalostním závodě v Östersundu jen na Martina Fourcada. Jaroslav Soukup zase ve stíhačce finišoval jako třetí. Oba se dostali do desítky i ve sprintu, a tak byl po prvním dílu Světového poháru krásný pohled na celkové pořadí: 4. Šlesingr a 6. Soukup.

Michal Šlesingr úvody sezóny uměl, tady je jeho úspěch z roku 2014

2012/13

Právě od téhle sezóny se začala smíšená štafeta označovat za výkladní skříň českého biatlonu. Kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Koukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec se postaralo hned v úvodním závodě v Östersundu o bronz. Tedy spíš o stříbro. Vítězná ruská štafeta by totiž měla být dodatečně diskvalifikována kvůli dopingu Jevgenije Usťugova.

2013/14

Už na začátku olympijské sezóny bylo jasné, že to v Soči může být hodně dobré. Česká smíšená štafeta v Östersundu vedla od prvního úseku až do cíle. Michala Šlesingra v ní oproti předešlému roku vystřídal na sklonku své kariéry Zdeněk Vítek. Druhé zlato hned ve druhém závodě vybojovala pro český biatlon Gabriela Koukalová. Na 15 kilometrech vyhrála o pouhou sekundu a dvě desetiny před Anastasií Kuzminovou.

2014/15

Co do počtu medailí byl tohle nejúspěšnější český vstup do sezóny. V úvodní smíšené štafetě to ještě nevyšlo, byť Michal Šlesingr zařídil vedení po třetím úseku. Právě on dojel v následném vytrvalostním závodě druhý. Ondřej Moravec ho ještě trumfl, ve sprintu byl druhý. Stříbro ze sprintu si ze Švédska odvážela i Veronika Vítková.

Ondřej Moravec a Michal Šlesingr ve vrcholné formě

2015/16

Továrna na úspěchy (= česká smíšená štafeta) tentokrát v Östersundu vyprodukovala bronz. Gabriela Koukalová pak získala zlato ve sprintu. Přidala k němu dvě pátá místa a po úvodním podniku Světového poháru držela žlutý trikot. Začala tak úchvatná cesta za velkým křišťálovým glóbem.

Gabriela Koukalová se zakousla do soupeřek a pak i do zlaté medaile

2016/17

A opět Gabriela Koukalová. V Östersundu zvítězila i v roce 2016. Třetí příčka ze sprintu byla skvělou výchozí pozicí pro stíhačku, v níž Koukalová těsně za svými zády udržela Lauru Dahlmeierovou. Byl to velký závod českých biatlonistek. Eva Puskarčíková skončila osmá, Lucie Charvátová dvanáctá a Veronika Vítková osmnáctá.

Laura už to nestihne

2018/19

Do sezóny 2018/19 vstupovala Markéta Davidová jako juniorská mistryně světa a hned v úvodním vytrvalostním závodě v Pokljuce vyslala třetím místem jasný signál: Počítejte se mnou. Stříbrný olympijský medailista z Pchjongčchangu Michal Krčmář o sobě dal zase vědět desátou příčkou ve sprintu.

První medaile a už létá v oblacích

Po loňském třetím místě ze sprintu v Östersundu se z Davidové začíná stávat specialistka na úvodní závody. Uvidíme, jak se jí a dalším českým reprezentantům povede 28. listopadu, kdy ve finském Kontiolahti odstartuje sezóna vytrvalostními závody.

Karel Halberštádt

Článek TOP 10 nejlepších startů českých biatlonistů do sezóny se nejdříve objevil na Biatlon.