Giro d'Italia Giovani Under 23-2022. Этап 4
Chiuro - Chiavenna, 101,1 км
1
Riley Pickrell (Can) Israel Cycling Academy
02:14:39
2
Anders Foldager (Den) Biesse-Carrera
0:00:00
3
Romain Gregoire (Fra) Groupama - Fdj
4
Felix Engelhardt (Ger) Tirol Ktm Cycling Team
5
Lennert Van Eetvelt (Bel)
6
Nicolo' Parisini (Ita) Team Qhubeka
7
Sean Flynn (Gbr) Tudor Pro Cycling Team
8
Davide Persico (Ita) Team Colpack Ballan
9
Jago Willems (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
10
Leslie Lührs (Ger) Team Lotto - Kern Haus
11
Francesco Busatto (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
12
Robin Orins (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
13
Lorenzo Ginestra (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
14
Max Poole (Gbr) Development Team Dsm
15
Siebe Deweirdt (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
16
Harold Martin Lopez Granizo (Ecu) Astana Qazaqstan Development Team
17
Sakarias Koller Løland (Nor) Uno-X Dare Development Team
18
Niek Voogt (Ned)
19
Christian Danilo Pase (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
20
Hannes Wilksch (Ger) Development Team Dsm
21
Valter Ghigino (Ita)
22
Giovanni Bortoluzzi (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
23
Christian Bagatin (Ita) Carnovali - Rime
24
Lorenz Van De Wynkele (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
25
Mason Hollyman (Gbr) Israel Cycling Academy
26
Edo Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
27
Leander Van Hautegem (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
28
Bas Van Belle (Ned)
29
Wessel Mouris (Ned)
30
Reuben Thompson (Nzl) Groupama - Fdj
31
Gabriele Porta (Ita)
32
William Junior Lecerf (Bel)
33
Oscar Onley (Gbr) Development Team Dsm
34
Lorenzo Galimberti (Ita)
35
Fernando Tercero Lopez (Esp)
36
Gabriele Petrelli (Ita) Cycling Team Friuli Asd
37
Leo Hayter (Gbr) Hagens Berman Axeon
38
Petr Kelemen (Cze) Tudor Pro Cycling Team
39
Negasi Haylu Abreha (Eth) Team Qhubeka
40
Francisco Muñoz Llana (Esp)
41
Andrea Debiasi (Ita) Cycling Team Friuli Asd
42
Jakob Geßner (Ger) Team Lotto - Kern Haus
43
Andrea Cantoni (Ita)
0:00:10
44
Fabian Weiss (Sui) Tudor Pro Cycling Team
0:00:15
45
Ailetz Lasa Lizarraga (Esp)
0:00:19
46
Jelte Krijnsen (Ned)
47
Vincent Van Hemelen (Bel)
48
Lorenzo Magli (Ita)
0:00:23
49
Andrea Guerra (Ita) Zalf Euromobil Fior
50
Lenny Martinez (Fra) Groupama - Fdj
51
Davide Piganzoli (Ita)
52
Giacomo Villa (Ita) Biesse-Carrera
53
Carlo Francesco Favretto (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
54
Francesco Galimberti (Ita)
55
Sergio Meris (Ita) Team Colpack Ballan
0:00:26
56
Simone Raccani (Ita) Zalf Euromobil Fior
57
Fran Miholjević (Cro) Cycling Team Friuli Asd
0:00:27
58
Matthew Kingston (Gbr)
59
Nicolo' Di Bernardo (Ita)
60
Alberto Bruttomesso (Ita) Zalf Euromobil Fior
61
Luca Cretti (Ita)
62
Alessandro Venturini (Ita)
63
Jelle Declerck (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
0:00:33
64
Nahom Araya (Eri) Team Qhubeka
0:00:35
65
Kyrylo Tsarenko (Ukr) Gallina Ecotek Lucchini
0:00:39
66
Andrea Biancalani (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
0:00:43
67
Darren Rafferty (Irl) Hagens Berman Axeon
68
Alessandro Pinarello (Ita) Bardiani Csf Faizane'
69
Lorenzo Germani (Ita) Groupama - Fdj
0:00:47
70
Gidas Umbri (Ita) Team Colpack Ballan
0:00:57
71
Juan Lopez Moreno (Col) Astana Qazaqstan Development Team
0:01:16
72
Ramses Debruyne (Bel)
73
Riccardo Ciuccarelli (Ita) Biesse-Carrera
74
Davide Toneatti (Ita) Astana Qazaqstan Development Team
75
Toon Clynhens (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
76
Martin Marcellusi (Ita) Bardiani Csf Faizane'
77
Mattia Petrucci (Ita) Team Colpack Ballan
0:01:27
78
Gianluca Cordioli (Ita)
0:01:37
79
Lorenzo Milesi (Ita) Development Team Dsm
0:01:41
80
Samuele Carpene (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
81
Davide Vignato (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
82
Giosue' Epis (Ita) Carnovali - Rime
0:01:51
83
Xabier Berasategi Garmendia (Esp)
84
Ivan Romeo Abad (Esp) Hagens Berman Axeon
0:01:53
85
Simon Dalby (Den) Uno-X Dare Development Team
86
Kasper Andersen (Den) Hagens Berman Axeon
87
Andrea Piras (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
0:01:57
88
Pietro Aimonetto (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
89
Gabriele Arzilli (Ita)
90
Filippo Dignani (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
91
Lorenzo Tedeschi (Ita)
92
Emanuel Zangerle (Aut) Tirol Ktm Cycling Team
93
Pierre-Pascal Keup (Ger) Team Lotto - Kern Haus
94
Mattia Guasco (Ita) Team Qhubeka
95
Fabio Garzi (Ita)
96
Lorenzo Elipanni (Ita)
97
Davide Pinardi (Ita)
98
Simone Lucca (Ita)
99
Magnus Kulset (Nor) Uno-X Dare Development Team
100
Edgar Andres Pinzon Villalba (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
0:02:09
101
Matthew Riccitello (Usa) Hagens Berman Axeon
102
Michiel Lambrecht (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
103
Francesco Parravano (Ita)
0:02:22
104
Andres Libardo Mancipe Puin (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
105
Alexander Tarlton (Ger) Team Lotto - Kern Haus
0:02:39
106
Nicholas Candy (Gbr)
0:02:42
107
Owen Lightfoot (Gbr)
108
Walter Calzoni (Ita) Gallina Ecotek Lucchini
0:02:46
109
Samuel Watson (Gbr) Groupama - Fdj
0:02:51
110
Linus Rosner (Ger) Tirol Ktm Cycling Team
0:03:10
111
Martin Nessler (Ita)
112
Ben Granger (Gbr)
113
Federico Iacomoni (Ita) Carnovali - Rime
0:03:15
114
Alessio Bonelli (Ita) Biesse-Carrera
115
Iker Bonillo Martin (Esp) Bardiani Csf Faizane'
0:03:28
116
Gil Gelders (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
0:03:30
117
Marcus Sander Hansen (Den) Uno-X Dare Development Team
118
Emanuele Ansaloni (Ita)
0:03:33
119
Andrea Gatti (Ita) Gallina Ecotek Lucchini
120
Eric Paties Montagner (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
121
Brayan Molano Alvarado (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
122
Matteo Freddi (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
123
Davide Dapporto (Ita)
124
Lorenzo Ghirardi (Ita)
125
Lorenzo Ferroni (Ita) Gallina Ecotek Lucchini
126
Obie Vidts (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
127
Riccardo Perani (Ita) Gallina Ecotek Lucchini
128
Yeisson Ferney Casallas Rincon (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
129
German Dario Gomez Becerra (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
130
Unai Zubeldia Elduaien (Esp)
131
Giovanni De Carlo (Ita) Carnovali - Rime
132
Iker Mintegi Claver (Esp)
133
Daniil Pronskiy (Kaz) Astana Qazaqstan Development Team
134
Nicolas Vinokurov (Kaz) Astana Qazaqstan Development Team
135
Magnus Henneberg (Den)
136
Matteo Ambrosini (Ita) Team Colpack Ballan
137
Edoardo Laino (Ita)
138
Pietro Ferrari (Ita)
139
Nicholas Agostini (Ita)
140
Enekoitz Azparren Irurzun (Esp)
141
Marco De Angeli (Ita)
142
Nicolo' Marabini (Ita)
143
Niccolo' Galli (Ita)
144
Marco Vettorel (Ita)
145
Giulio Pellizzari (Ita) Bardiani Csf Faizane'
0:03:40
146
Kevin Pezzo Rosola (Ita) Tirol Ktm Cycling Team
147
Yaroslav Parashchak (Ukr) Carnovali - Rime
148
Alastair Mackellar (Aus) Israel Cycling Academy
0:03:49
149
Nadav Raisberg (Isr) Israel Cycling Academy
150
Alex Baudin (Fra) Tudor Pro Cycling Team
151
Aloïs Charrin (Fra) Tudor Pro Cycling Team
152
Davide De Cassan (Ita) Cycling Team Friuli Asd
0:03:51
153
Michael Vanni (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
154
Marco Palomba (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
0:03:55
155
Tommaso Rosa (Ita)
156
Alec Segaert (Bel)
0:04:10
157
Davide De Pretto (Ita) Zalf Euromobil Fior
158
Nicolo' Buratti (Ita) Cycling Team Friuli Asd
0:04:33
159
Mattia Pinazzi (Ita)
0:04:48
160
Marcel Camprubi Pijuan (Esp)
0:07:43
161
Alessio Nieri (Ita) Bardiani Csf Faizane'
0:07:45
162
Andrea Montoli (Ita)
0:08:53
163
Diego Bosini (Ita)
OTL
Francesco Furlan (Ita)
0:22:53
OTL
Alexander Ball (Gbr)
OTL
Marco Cao (Ita)
0:22:59
DNF
Magnus Brynsrud (Nor) Uno-X Dare Development Team
DNF
Luca Dreßler (Ger) Team Lotto - Kern Haus
Генеральная классификация после 4 этапа
1
Leo Hayter (Gbr) Hagens Berman Axeon
15:10:55
2
Romain Gregoire (Fra) Groupama - Fdj
0:05:44
3
Lennert Van Eetvelt (Bel)
0:05:56
4
Reuben Thompson (Nzl) Groupama - Fdj
0:06:48
5
William Junior Lecerf (Bel)
6
Lenny Martinez (Fra) Groupama - Fdj
0:07:11
7
Hannes Wilksch (Ger) Development Team Dsm
0:07:30
8
Oscar Onley (Gbr) Development Team Dsm
9
Harold Martin Lopez Granizo (Ecu) Astana Qazaqstan Development Team
0:07:41
10
Felix Engelhardt (Ger) Tirol Ktm Cycling Team
0:07:56
11
Mason Hollyman (Gbr) Israel Cycling Academy
0:08:28
12
Fernando Tercero Lopez (Esp)
0:08:29
13
Davide Piganzoli (Ita)
0:09:18
14
Toon Clynhens (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
0:09:44
15
Petr Kelemen (Cze) Tudor Pro Cycling Team
0:10:26
16
Negasi Haylu Abreha (Eth) Team Qhubeka
0:10:27
17
Matthew Riccitello (Usa) Hagens Berman Axeon
0:12:36
18
Edgar Andres Pinzon Villalba (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
0:13:27
19
Max Poole (Gbr) Development Team Dsm
0:14:44
20
Sergio Meris (Ita) Team Colpack Ballan
0:15:10
21
Simone Raccani (Ita) Zalf Euromobil Fior
22
Lorenzo Ginestra (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
0:15:23
23
Leander Van Hautegem (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
24
Gabriele Porta (Ita)
25
Jakob Geßner (Ger) Team Lotto - Kern Haus
26
Darren Rafferty (Irl) Hagens Berman Axeon
0:15:27
27
Riccardo Ciuccarelli (Ita) Biesse-Carrera
0:16:11
28
Jago Willems (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
0:16:18
29
Davide Toneatti (Ita) Astana Qazaqstan Development Team
0:16:39
30
Magnus Kulset (Nor) Uno-X Dare Development Team
0:16:41
31
Simon Dalby (Den) Uno-X Dare Development Team
0:17:16
32
Lorenzo Germani (Ita) Groupama - Fdj
0:18:37
33
Luca Cretti (Ita)
0:18:56
34
Juan Lopez Moreno (Col) Astana Qazaqstan Development Team
0:21:43
35
Marcel Camprubi Pijuan (Esp)
0:22:27
36
Andrea Cantoni (Ita)
0:22:50
37
Yeisson Ferney Casallas Rincon (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
0:24:00
38
Xabier Berasategi Garmendia (Esp)
0:24:08
39
Ivan Romeo Abad (Esp) Hagens Berman Axeon
0:25:48
40
Niek Voogt (Ned)
0:26:10
41
Carlo Francesco Favretto (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
0:27:16
42
Francesco Galimberti (Ita)
43
Giacomo Villa (Ita) Biesse-Carrera
44
Lorenzo Galimberti (Ita)
0:29:06
45
Nicolas Vinokurov (Kaz) Astana Qazaqstan Development Team
0:29:42
46
Magnus Henneberg (Den)
0:30:26
47
Davide De Cassan (Ita) Cycling Team Friuli Asd
0:30:44
48
Owen Lightfoot (Gbr)
0:31:48
49
Fabio Garzi (Ita)
0:31:55
50
Giovanni Bortoluzzi (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
0:32:00
51
Andrea Guerra (Ita) Zalf Euromobil Fior
0:32:23
52
Samuel Watson (Gbr) Groupama - Fdj
0:32:49
53
Mattia Petrucci (Ita) Team Colpack Ballan
0:33:23
54
Lorenzo Elipanni (Ita)
0:33:57
55
Andres Libardo Mancipe Puin (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
0:34:44
56
Edo Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
0:35:05
57
Martin Nessler (Ita)
0:35:10
58
Giovanni De Carlo (Ita) Carnovali - Rime
0:35:33
59
German Dario Gomez Becerra (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
0:35:35
60
Nicolo' Buratti (Ita) Cycling Team Friuli Asd
0:36:33
61
Lorenzo Milesi (Ita) Development Team Dsm
0:36:46
62
Walter Calzoni (Ita) Gallina Ecotek Lucchini
0:37:02
63
Michiel Lambrecht (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
0:37:14
64
Nadav Raisberg (Isr) Israel Cycling Academy
0:38:54
65
Sean Flynn (Gbr) Tudor Pro Cycling Team
0:39:20
66
Lorenz Van De Wynkele (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
67
Sakarias Koller Løland (Nor) Uno-X Dare Development Team
0:40:51
68
Pierre-Pascal Keup (Ger) Team Lotto - Kern Haus
0:41:17
69
Jelle Declerck (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
0:42:56
70
Alex Baudin (Fra) Tudor Pro Cycling Team
0:43:09
71
Nicolo' Marabini (Ita)
0:44:21
72
Nahom Araya (Eri) Team Qhubeka
0:45:40
73
Anders Foldager (Den) Biesse-Carrera
0:46:04
74
Marco De Angeli (Ita)
0:46:52
75
Kyrylo Tsarenko (Ukr) Gallina Ecotek Lucchini
0:46:56
76
Andrea Montoli (Ita)
0:48:13
77
Ramses Debruyne (Bel)
0:49:48
78
Vincent Van Hemelen (Bel)
0:50:25
79
Francesco Busatto (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
0:51:11
80
Christian Bagatin (Ita) Carnovali - Rime
0:51:17
81
Andrea Debiasi (Ita) Cycling Team Friuli Asd
82
Nicolo' Parisini (Ita) Team Qhubeka
83
Robin Orins (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
84
Francisco Muñoz Llana (Esp)
85
Wessel Mouris (Ned)
86
Alec Segaert (Bel)
0:51:28
87
Martin Marcellusi (Ita) Bardiani Csf Faizane'
0:52:33
88
Samuele Carpene (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
0:52:58
89
Alessio Bonelli (Ita) Biesse-Carrera
0:54:32
90
Gil Gelders (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb Development Team
0:54:47
91
Unai Zubeldia Elduaien (Esp)
0:54:50
92
Davide Dapporto (Ita)
93
Obie Vidts (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
94
Iker Mintegi Claver (Esp)
0:54:59
95
Alastair Mackellar (Aus) Israel Cycling Academy
0:55:06
96
Davide De Pretto (Ita) Zalf Euromobil Fior
0:55:27
97
Fabian Weiss (Sui) Tudor Pro Cycling Team
0:55:46
98
Fran Miholjević (Cro) Cycling Team Friuli Asd
0:57:27
99
Nicolo' Di Bernardo (Ita)
100
Alessandro Pinarello (Ita) Bardiani Csf Faizane'
0:57:43
101
Marcus Sander Hansen (Den) Uno-X Dare Development Team
0:57:53
102
Andrea Piras (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
0:59:13
103
Kasper Andersen (Den) Hagens Berman Axeon
0:59:15
104
Alexander Tarlton (Ger) Team Lotto - Kern Haus
0:59:55
105
Nicholas Agostini (Ita)
1:00:33
106
Emanuele Ansaloni (Ita)
1:00:49
107
Yaroslav Parashchak (Ukr) Carnovali - Rime
1:00:56
108
Giulio Pellizzari (Ita) Bardiani Csf Faizane'
109
Ben Granger (Gbr)
1:01:11
110
Matthew Kingston (Gbr)
1:01:55
111
Gabriele Petrelli (Ita) Cycling Team Friuli Asd
1:02:58
112
Ailetz Lasa Lizarraga (Esp)
1:03:17
113
Gianluca Cordioli (Ita)
1:03:29
114
Valter Ghigino (Ita)
1:04:00
115
Michael Vanni (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
1:04:09
116
Pietro Ferrari (Ita)
1:05:15
117
Nicholas Candy (Gbr)
1:05:40
118
Enekoitz Azparren Irurzun (Esp)
1:06:51
119
Aloïs Charrin (Fra) Tudor Pro Cycling Team
1:07:12
120
Riccardo Perani (Ita) Gallina Ecotek Lucchini
1:07:17
121
Riley Pickrell (Can) Israel Cycling Academy
1:07:18
122
Alessandro Venturini (Ita)
1:07:43
123
Giosue' Epis (Ita) Carnovali - Rime
124
Simone Lucca (Ita)
1:09:25
125
Bas Van Belle (Ned)
1:09:31
126
Jelte Krijnsen (Ned)
1:09:50
127
Francesco Parravano (Ita)
1:10:48
128
Andrea Biancalani (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
1:10:50
129
Eric Paties Montagner (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
1:11:01
130
Matteo Freddi (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
1:11:59
131
Davide Pinardi (Ita)
1:12:04
132
Emanuel Zangerle (Aut) Tirol Ktm Cycling Team
1:12:44
133
Davide Persico (Ita) Team Colpack Ballan
1:13:39
134
Mattia Guasco (Ita) Team Qhubeka
1:13:55
135
Marco Palomba (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
1:14:02
136
Siebe Deweirdt (Bel) Elevate P/B Home Solution-Soenens
1:14:04
137
Leslie Lührs (Ger) Team Lotto - Kern Haus
1:14:27
138
Alessio Nieri (Ita) Bardiani Csf Faizane'
1:15:12
139
Christian Danilo Pase (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
1:17:13
140
Matteo Ambrosini (Ita) Team Colpack Ballan
1:17:45
141
Lorenzo Ghirardi (Ita)
1:17:50
142
Lorenzo Magli (Ita)
1:18:18
143
Filippo Dignani (Ita) Work Service - Vitalcare - Dynatek
1:19:41
144
Lorenzo Tedeschi (Ita)
145
Gabriele Arzilli (Ita)
146
Pietro Aimonetto (Ita) Beltrami Tsa Tre Colli
1:19:47
147
Andrea Gatti (Ita) Gallina Ecotek Lucchini
1:20:38
148
Daniil Pronskiy (Kaz) Astana Qazaqstan Development Team
149
Marco Vettorel (Ita)
1:20:43
150
Federico Iacomoni (Ita) Carnovali - Rime
1:20:59
151
Edoardo Laino (Ita)
1:22:43
152
Davide Vignato (Ita) General Store - Essegibi - F.Lli Curia
1:22:56
153
Alberto Bruttomesso (Ita) Zalf Euromobil Fior
1:22:59
154
Niccolo' Galli (Ita)
1:23:24
155
Gidas Umbri (Ita) Team Colpack Ballan
1:23:39
156
Mattia Pinazzi (Ita)
1:24:39
157
Lorenzo Ferroni (Ita) Gallina Ecotek Lucchini
1:24:48
158
Linus Rosner (Ger) Tirol Ktm Cycling Team
1:29:23
159
Iker Bonillo Martin (Esp) Bardiani Csf Faizane'
1:29:41
160
Brayan Molano Alvarado (Col) Colombia Tierra De Atletas Gw Shimano
1:29:46
161
Kevin Pezzo Rosola (Ita) Tirol Ktm Cycling Team
1:29:53
162
Diego Bosini (Ita)
1:30:08
163
Tommaso Rosa (Ita)