Areál Hraběnka v Jilemnici hostil II. kolo ČP D+D. A teď hurá za tituly! – Sportsweek.org
Biatlon
Přidat novinku
Zprávy

Areál Hraběnka v Jilemnici hostil II. kolo ČP D+D. A teď hurá za tituly!

0 10

Téměř 600 startujících mělo II. kolo Českého poháru v letním biatlonu dorostu a dospělých v Jilemnici 10. – 12. září 2021. Vysoká účast přiměla ředitele závodů ještě tři dny před startem ke změně programu. „Vlastně jsme jednoduše původní pořad prohodili. Časově náročnější sprinty se skupinovým startem se uskutečnily v sobotu a klasické sprinty v neděli,“ vysvětlil Jan Sucharda. Dobrý počin. Nedělní výsledky byly vyhlášeny už po 13. hodině a všichni se tak mohli vrátit dříve domů.

Jedna z domácích radostí – Václav Hrouda. Vašek sní o účasti na Zimní Univerziádě v Lucernu

Malé velké počty

Do sobotních závodů bylo přihlášeno 300 sportovců, v neděli 286 závodníků z celkem 39 českých klubů a k tomu navíc tradiční německý host Mathias Schink z Altengronau. O 84 cenných kovů se podělili biatlonisté z 18 klubů. Podle hodnoty medailí se nejúspěšnějším klubem stala Břidličná s bilancí zlato-stříbro-bronz (5-3-1), druhé skončilo Staré Město pod Landštejnem (5-2-6). třetí KB Trefa z Kosmonos (4-2-3), čtvrtá byla domácí Jilemnice (3-3-2), pátý Liberec (2-1-3) a šestý Letohrad (2-0-2). Deset medailí vybojovali sportovci SKP Kornspitz, ale protože mezi nimi bylo pouze jedno zlato (1-6-3), patří jim v tomto žebříčku „až“ sedmá příčka.

Medailovou sbírku Břidličné rozšířil o zlato Jan Poledna, vítěz klasického sprintu kategorie M16

Pilná Jury

Jury rozhodčích v průběhu soutěží udělila celkem pět diskvalifikací za nebezpečnou manipulaci se zbraní, špatný pohyb na střelnici či záměnu startovních čísel (Adam Lustig a Jakub Netrval by mohli vyprávět ????). Ve 12 případech řešila Jury provinění proti pravidlům časovou penalizací, a to zejména za neodběhnutá trestná kola, nevystřelení rány, chybné nasazení zbraně, či její uložení na nesprávné místo. V osmi případech odečítala Jury sportovcům čas za nezaviněné zdržení. Takže pětice ve složení Jaroslav Nipča (technický delegát), Jan Sucharda (ředitel závodů), Antonín Poláček (Letohrad), Miroslav Bárta (Jílové) a Radovan Ježek (delegovaný rozhodčí) se rozhodně nenudila.

V kategorii dívek W17 vybojovala zlato a stříbro Agáta Moskvová z Letohradu

Premianti z Břidličné a Starého Města

Každé kolo Českého poháru má své sportovní hrdiny, ale… Jestliže před prázdninami v Bystřici pod Hostýnem vyhrálo oba víkendové závody hned sedm sportovců, v Jilemnici dokázali svůj triumf zopakovat pouze Pavla Schorná ze Starého Města pod Landštejnem (ženy) a Milan Wurst z Břidličné v kategorii M36! Osm biatlonistů však bralo zlato a stříbro: Aneta Novotná W17 (Staré Město p/L), Tereza Schejbalová W19 (KB Trefa), juniorky Veronika Novotná (Staré Město p/L) a Kristýna Otcovská (Litvínov), mezi muži Marek Ohnoutka (Břidličná), Iva Pšenková W31 (KB Trefa), Simona Elvy W41 (Kapslovna) a Jiří Stráněl M46 (SK Rover).

A ještě jednou Břidle! Hned v úvodu se do čela sprintu s hromadným startem dostal Milan Wurst (číslo 264) v kategorii M36. Vyhrál tuto disciplínu i nedělní “klasiku”.

Boj o vteřiny, desetiny

Velká dramata se však v areálu Hraběnka odehrála na cílové metě. Často byly rozdíly minimální, několika sekundové a někdy ani to ne. V sobotu v kategorii M19 dělilo druhé Prokopa Smetanu (SKP Kornspitz) od vítězného Petra Háka (Jilemnice), pouze 1,7 sekundy, v neděli v kategorii W16 vyhrála Berenika Lajtkepová z Liberce před Hedou Mikolášovou (SKP Kornspitz) jen o 1,2 sekundy. Mezi dorostenci M17 zvítězil v neděli Jan Repáň z Břidličné před Jakubem Farským (SG Jablonec) o 2,1 sekundy. A to ještě nebylo nic oproti klasickému sprintu dam W31, v němž Iva Pšenková (KB Trefa) porazila Ladislavu Vlčkovou z Beroun, a to o 0,6 sekundy. Doslovně o výsledkový „masakr“ se pak v neděli postarali veteráni v kategorii M46: 1. Schink (Altengronau), 2. Stráněl (SK Rover) +0,8, s, 3. Schejbal (KB Trefa) +0,9 s, a ještě 4. Šimůnek (SKP Kornspitz) +4,1 s!

Zleva: Jiří Stráněl, Mathias Schink a Ladislav Schejbal. Těmhle borcům je dohromady 160 let, ale bojovnost je neopouští! V cíli nedělního sprintu je dělilo jen 0,9 sekundy!

Prostě: díky!

„Děkuji všem, kteří nám s přípravou Českého poháru pomohli. Mám na mysli Český svaz biatlonu, Liberecký kraj, Město Jilemnice, všechny naše sponzory,“ vzal si na závěr slovo Jan Sucharda. „Klaním se pak přede všemi, kteří se nebáli přiložit ruku k dílu a byli na závodech jako rozhodčí, nebo pořadatelé. Moc si toho vážíme.“

Zvládli to jako pořadatelé, zvládli to jako rozhodčí, zvládli to i na trati a ke všemu jim to ještě sluší! Klub biatlonu Jilemnice – díky!

Další program letního biatlonu

Už následující víkend 17. – 19. září se v Bystřici pod Hostýnem uskuteční Mistrovství České republiky v letním biatlonu žactva. O týden později (24. – 26. 9.) budou nejlepší dorostenci a dospělí bojovat o mistrovské kovy ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě.

A závěrem jedna premiéra. Berenika Lajtkepová z Liberce a její první vítězství v Českém poháru kategorie W16. Na druhém místě Heda Mikolášová z SKP Kornspitz a třetí Natálie Martinková z Jilemnice

Kompletní výsledky na evidence.biatlon.cz

Tomáš Hermann

Článek Areál Hraběnka v Jilemnici hostil II. kolo ČP D+D. A teď hurá za tituly! se nejdříve objevil na Biatlon.