Parádní představení českých juniorů ve štafetách MSJ. Domů se vrátí s bronzem! – Sportsweek.org
Přidat novinku
Zprávy

Parádní představení českých juniorů ve štafetách MSJ. Domů se vrátí s bronzem!

0 12

Třetí místo vybojovali čeští junioři ve štafetách na 4x 7,5 km mistrovství světa v rakouském Obertilliachu! Svěřenci trenéra Michaela Málka startovali v sestavě Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík. Česká výprava se tak z Východního Tyrolska bude vracet se dvěma cennými kovy. Tím první bylo stříbro Mikuláše Karlíka ze sprintu. Dnes vyhráli Francouzi, druzí doběhli Norové.

Ve štafetách juniorek obsadily české biatlonistky 13. pozici. Zvítězily francouzské naděje…

Report

JUNIOŘI

Díky výsledkům v individuálních závodech patřil český kvartet do okruhu spolufavoritů závodu společně s Francií, Norskem, Německem, Ruskem, Itálií, Švýcarskem, Slovinskem a dalšími.

Svoji roli plnili české naděje od počátku závodu. Tomáš Mikyska dobíjel jednou vleže a bezchybný byl vstoje. Na předávku přijel třetí s odstupem 6,9 sekundy. Vedli Rakušané před Francií.

Vítězslav Hornig musel použít dva náhradní náboje vleže, ovšem vstoje se ani jednou nemýlil. Češi byli druzí se ztrátou 27,5 sekundy na vedoucí Švýcary.

Jonáš Mareček, jenž se v průběhu týdne zotavil z nachlazení vleže ani jednou neminul cíl a po stojce (0+2) se dokonce na chvíli dostal do vedení. Na předávku přijel druhý, jen 1,9 sekundy za vedoucí Francií a tři sekundy před třetím Norskem. Čtvrté Švýcarsko bylo v té době 11 sekund za českým týmem.

Mikuláš Karlík přijel na ležku závěrečné položky společně s Francouzem Emilienem Claudem a Joergenem Saeterem z Norska. Zatímco soupeři nechybovali, Mikuláš jeden terč minul. Ovšem trefil jej až třetím náhradním nábojem a ztratil půlminuty. I tak udržel třetí pozici před Švýcary, kteří běželi s odstupem 13 sekund.

A jak už to bývá zvykem, rozhodla závěrečná položka. Vedoucí dvojice vyrazila do finiše opět společně. Naopak Mikuláš brnkal celé české výpravě na nervy. Po pěti ranách se mu černě vysmívaly dva terče. K dispozici měl tři náhradní náboje. Nakonec je všechny použil, terče trefil a trestnému kolu se vyhnul. A protože dobíjeli i Švýcaři, nikým neohrožován si tak mohl závěrečný okruh vychutnat i s bronzovou polevou.

Celkově: 3. místo, odstup 1:23,5, střelba 0+11

OHLÉDNUTÍ ZA JUNIORSKÝMI ŠTAFETAMI

Za posledních deset sezón, se již jedná o třetí štafetovou medaili českých juniorů. V roce 2012 uspěli Vlastimil Vávra ml. (nyní expert ČT), Matěj Krupčík (trenér v SKP Kornspitz), Michal Žák (trenér v SK NMNM) a Michal Krčmář (aktuálně česká mužská jednička). Roku 2016 si pro bronz doběhla sestava David Tolar (servisman české reprezentace), Milan Žemlička (současný reprezentant), Ondřej Hošek (loni ukončil kariéru) a Jan Burian (trenér v SK NMNM). Jako trenér u toho vždy byl Vlastimil Vávra st.

JUNIORKY

Zázrak se nestal. Žádná z juniorek se nepřiblížila výkonu Terezy Voborníkové (0+2) na prvním úseku. Dvacetiletá biatlonistka z Jilemnice přiběhla na předávku čtvrtá s odstupem deseti sekund na průběžně vedoucí Bělorusko. A pak už bylo jen hůř. Tereza Jandová (1+5) klesla po trestném kole na osmé místo. Eliška Teplá a Klára Polednová (obě 0+5) špatně běžely i střílely. Výsledkem bylo 13. místo mezi osmnácti štafetami.

Celkově: 13. místo, odstup: 4:38,7, střelba: 1+17

POHLEDEM TRENÉRA

Michael Málek, (junioři)

“Štafety jsou tak trochu jinou disciplínou. To dnes ukázali třeba Norové. V individuálních závodech se jim tolik nedařilo, ale dnes bojovali o zlato. Naši kluci tady byli v předchozích startech nejhůře dvacátí a povětšinou končili v Top Ten. Věděli, že jsou silní a jsem rád, že tuto roli ustáli.

Tomáš, Víťa i Jonáš podali parádní výkony, nevím, co více k nim dodat. Mikuláš hodně dobíjel, napínal nás, ale cením si toho, že vypjaté situace zvládl bez trestného kola a přivezl klukům bronz. Jsem přesvědčený, že za celý šampionát si kluci takovou odměnu zaslouží!”

Trenér juniorů Michael Málek

Vlastimil Vávra (juniorky)

„Závod ukázal, proč jsme zvolili sestavu s nejsilnějším článkem na prvním úseku. Terka Voborníková se své role zhostila parádně. Výborně běžela, byla schopna rychle dobít a dostřelit. Její projev na trati se mi opravdu líbil. Bohužel se ukázalo, že v tuto chvíli je jedinou konkurenceschopnou juniorkou v českém dresu. Terka Jandová, byť solidně běžela, nezvládla ležku a musela na trestné kolo. Tam začal nás propad. Ani Eliška Teplá ani Klára Polednová štafetě nijak nepomohly. Neběžely dobře, a také hodně dobíjely. Formu holky prostě nemají. Jen se mi chce věřit, že to není skutečný obraz výkonnosti juniorek.“