V úvodních vytrvalostních závodech MSJ&D 2021 skončil dorostenec Jakub Kudrnáč 15.! – Sportsweek.org
Biatlon
Přidat novinku
Zprávy

0 15

Tak trochu střelecké zklamání opor, dalo by se stručně charakterizovat vystoupení českých dorostenců a dorostenek v sobotních vytrvalostních závodě Mistrovství světa juniorů a dorostu v rakouském Obertilliachu. Neuspěla Gabriela Masaříková (7 chyb na střelnici), ani Luděk Abrahám (9 chyb). Kdo naopak obstál? Top výsledku dosáhl 15. příčkou Jakub Kudrnáč (střelba: 2-0-0-1), mezi dorostenkami skončila nejvýše 30. Kateřina Pavlů (0-0-3-0).

Mistry světa se stali Jeanne Richardová z Francie a Denis Irodov (uprostřed na úvodním snímku) z Ruska.

Kategorii dorostenek vyhrála Jeanne Richardová z Francie. Z bronzu se raduje Slovensko zásluhou Emy Kapustové (vpravo), která jako jediná během soboty střílela bezchybně!

Report

DOROSTENKY
Jako první z českého týmu vyrazila na trať Gabriela Masaříková. Nula vleže a průběžné 13. místo vzbudily naději. V dalších třech položkách ale následovalo sedm chyb, z toho šest vstoje. Bylo po nadějích. Cílem projela Gábina na 35. místě. Kateřina Pavlů měla v půlce závodu na kontě dvě bezchybné položky a patřila jí průběžná 11. příčka. Tři netrefené terče během druhé ležky sny o elitní desítce odnesly. Závěrečná nula pak znamenala i tak solidní 30. místo.
Kateřina Gotvaldová se po třech položkách držela na 21. pozici, ale tři chyby v závěrečné položce ji seslaly na 36. příčku, těsně za Gabrielu Masaříkovou. Vyhlášená střelkyně Lenka Bártová začala nadějně, po dvou položkách měla na kontě pouze jednu chybu a patřila jí 28. pozice. Ovšem posléze netrefila na druhé ležce ani jeden terč… Dvě chyby udělala i v závěrečné stojce a výsledkem bylo 71. místo v cíli.

DOROSTENCI
O Luďku Abrahámovi se ví, že je elitním běžcem, ale také závodníkem, který se pere s přesností střelby. Dnes ukázal obě tyto své biatlonové tváře. Na trati měl osmý čas, ale z palebné čáry netrefil devět terčů (4-0-1-4). Výsledkem bylo až 46. místo. Jakub Kudrnáč hodil za hlavu dvě úvodní zaváhání vleže, protože pak následovaly v jeho podání dvě nuly. Rázem průběžně nahlédl do první dvacítky. Jedna chyba v závěrečné položce byla vlastně úspěchem, protože soupeři se mýlili ještě více. A výsledek? Při střelbě (2-0-0-1) z toho nakonec byla parádní 15. pozice.
A jak dopadli dva reprezentační novicové? Tomáš Řezáč se do závěrečné položky pohyboval mezi 25.-30. místem, až tři chyby ve druhé stojce jej seslaly do páté desítky. V cíli byl 45. (střelba 1-1-1-3), o jedno místo před Luďkem Abrahámem. Jakub Vondráček doplatil hned úvodem na nervozitu z prvního reprezentačního startu. Tři chyby pak trochu předepsaly jeho střelecký osud, celkově 3-2-1-2. A to je na závodníka Kubových kvalit hodně. Při mezinárodní premiéře skončil nakonec 64. v pořadí.

Jakub Kudrnáč během lednového IBU Cupu v Arberu

POHLEDEM TRENÉRŮ

VLASTIMIL VÁVRA (dorostenky)
“Holky byly při nástřelu trochu nervózní. Ale v závodě začaly všechny nulou vleže a vypadalo to dobře… Pravdou je, že střelnice nebyla jednoduchá, teplý fén zvedl vítr, jenž se v údolí točil zleva, zprava. Gábina mě položkami vleže potěšila, dala za nula a za jedna. Ale stojky, v kterých je silnější a určitě bych si na ni vsadil, tentokrát nezvládla. Kateřina Pavlů je elitní střelkyní a do půlky závodu to i prokazovala. A pak najednou udělala tři chyby ve druhé ležce. Sama neví, co se stalo. Je to škoda, ale i přesto má kvalitní výsledek.

Katka Gotvaldová mířila do elitní dvacítky, ale potřebovala k tomu ještě zvládnout závěrečnou položku, což se jí nepovedlo. Lenka Bártová měla celou kritickou třetí položku, při které netrefila ani jeden terč, extrémně vpravo. Každopádně kromě Gabči, jsou všechna ostatní děvčata mladá a věřím, že zkušenosti z dnešního závodu zúročí. Už v pondělí k tomu budou mít další příležitost.”

MICHAEL MÁLEK (dorostenci)
“Své hodnocení bych rozdělil na dvě části. Nejprve kluci ročníku 2002. Kuba Kudrnáč vybojoval 15. místo, a to je velice dobrý počin. Slušně běžel, a po dvou chybách v úvodu se dokázal i mentálně vrátit do závodu. Luďa… Začít čtyřmi chybami, to je hodně špatné a ve vytrvalostním závodě to bolí dvojnásobně. A když už jsem si myslel, že úvodní nezdar hodil za hlavu, nechá tam další čtyřku v závěrečné položce. To je extrémní houpačka, na které nelze v biatlonu uspět. Věřím, že ve dvoupoložkovém závodě uvidíme jiného Luďka.

A teď druhá část, kluci 2003. Oba nováčci mě nezklamali. Už proto, že ze svého prvního reprezentačního startu byli trochu nesví, nervózní. Samozřejmě, že více mě potěšil Tomáš Řezáč, dobře střílel a na svůj věk i slušně běžel. Škoda poslední položky. Kuba Vondráček poznal napětí šampionátu hned na úvodní položce. Střelbu mu dnes obecně moc nešla, umí ji lépe, ale bojoval a jsem přesvědčený, že to bude už jen lepší.”

VÝSLEDKOVÝ SERVIS, MSJ&D 2021

Vytrvalostní závod dorostenek na 10 km
Analýza vytrvalostního závodu dorostenek na 10 km

Vytrvalostní závod dorostenců na 12,5 km
Analýza vytrvalostního závodu dorostenců na 12,5 km

Tomáš Hermann

Článek V úvodních vytrvalostních závodech MSJ&D 2021 skončil dorostenec Jakub Kudrnáč 15.! se nejdříve objevil na Biatlon.