První den v Östersundu se nepovedl. Smíšená štafeta dojela po dvou trestných kolech jedenáctá – Sportsweek.org
Biatlon
Přidat novinku
Zprávy

0 7

Šesté místo v polovině závodu, jedenácté na konci. Český tým v nadějně rozjeté smíšené štafetě ve švédském Östersundu doplatil na slabší výkony mužů a dvě trestná kola Ondřeje Moravce. V nedělních sprintech tedy bude co napravovat.

Report

Na smíšenou štafetu se trochu uklidnil vítr a také začalo sněžit. Eva Kristejn Puskarčíková do závodu nevstoupila špatně, i když jak poznamenal trenér Jiří Holubec, umí i mnohem líp. Na střelnici třikrát dobíjela a Markétě Davidové předávala jako devátá s 54sekundovou ztrátou.

Eva Kristejn Puskarčíková se postarala o slušný start

Nálada českých trenérů se ještě zvedla, když Markéta Davidová po problematické ležce (0+3) vyčistila stojku. Navíc skvěle běžela, na druhém úseku byla rychlejší jen Herrmannová (o 15,7 sekundy). V polovině závodu byla česká štafeta už na šestém místě, kousek za medailovými příčkami.

I přes velké tréninkové manko si na trati nevedl špatně Ondřej Moravec (11. čas na úseku), pohroma však přišla na ležce. Trenér Zdeněk Vítek rozmrzele sledoval, jak jeho svěřenec nedostatečně zareagoval na změnu směru větru. Nástřel měl přitom Moravec výborný, což následně dokázal čistou stojkou.

Češi klesli na 11. místo se ztrátou dvou minut a 40 sekund. Michal Krčmář sváděl v závěrečném kole souboj s Martinem Fourcadem. Oba čtyřikrát dobíjeli, ve prospěch Francouze ale rozhodl lepší běh. Finišoval jako devátý, Krčmář za Finskem jako jedenáctý. Češi tak nenavázali na šesté místo z březnového mistrovství světa, ale o dvě příčky vylepšili výsledek z Östersundu 2017.

Tady ještě Martin koukal na Bimbova záda

Z vítězství se po skvělém výkonu radovala italská čtveřice, i když v závěru Johannes Thingnes Bø dotíral na Dominika Windische. Třetí příčka zůstala doma ve Švédsku.

Co to znamená?

Čeští muži a ženy získali dnes do Poháru národů 175 bodů, což stačí na 15. místo. V minulém ročníku byly oba týmy osmé, pro udržení kvóty 5 startujících je třeba zakončit sezónu do 10. příčky.

Mixzóna

Markéta Davidová: „Na to, že to byl první závod, jsem se necítila špatně. Ale nebyla to ani žádná sláva. Doufám, že jsem se rozjela a zítra to bude lepší. Vůbec nevím, co se stalo na ležce. Možná začalo foukat trochu méně a já na to nezareagovala. Je to zrádné. Dneska chybovala spousta velkých jmen, nevyhnulo se to ani nám. Nedá se nic dělat. Ve štafetě se špatně hodnotí individuální výkony. Jsem ráda, že se mi neběželo tragicky, ale zítra nás čeká úplně jiný závod.“

Markéta Davidová potěšila druhým běžeckým časem

Michal Krčmář: „Byl to pro mě křest ohněm. Jak jsem marodil, tak jsem se v tréninku nestihl dostat k závodnímu tempu. Se Zdendou jsme se shodli, že to necháme až na první závod. V tomto ohledu to pro mě pocitově bylo nepříjemné, ale čekal jsem to ještě trochu horší. Výsledek není dobrý, nepodařilo se nám vypořádat se střelbou. Musíme si to zhodnotit. Mě osobně štve ležka. Přestalo foukat a nevěděl jsem, jak cvaknout. Naštěstí jsem to zvládl aspoň na těch osm. Nejsme spokojení, ale nechci opakovat loňský rok. Něco se nepovedlo a pak jsem se v tom patlal celý rok. Možná to bude znít naivně, ale vůbec bych si s dnešním výsledkem nedělal hlavu. Půjdu si za tím, že v zimě přijde ten moment, kdy to bude dobré a budeme dělat radost fanouškům.“

Výsledkový servis

Příští závod

Nabitý úvodní víkend pokračuje nedělními sprinty. Muži pojedou ve 12:30, ženy v 15:30.