Wimbledonský zázrak. Čech předvedl jeden z největších úniků moderního tenisu – Sportsweek.org
Zprávy

Wimbledonský zázrak. Čech předvedl jeden z největších úniků moderního tenisu

0 47

Jedním z půvabů tenisu je, že dokud hrajete, máte šanci vyhrát. Nehledě na to, jaké je zrovna skóre. A český tenista Tomáš Macháč to ve středu názorně předvedl v zápase prvního kola Wimbledonu s Davidem Goffinem. Dokázal vyhrát zápas, který působil zcela ztraceně.

Nejprve prohrával 0:2 na sety. Pak 0:5 v rozhodující sadě. Kdekdo by možná v tu chvíli zápas mentálně vzdal, šetřil síly na další týdny, další turnaje.

Ale Tomáš Macháč předvedl obrat, jaký v historii moderního tenisu takřka nemá obdoby. Utkání srovnal a pak vyhrál pátý set ve zkrácené rozhodující hře, takzvaném tie-breaku. 3:6, 3:6, 6:4, 6:1, 7:6… Macháč bojoval tři hodiny a sedmnáct minut, v utkání roztaženém do dvou dnů, aby nakonec slavil překvapivý postup.

„Na tenhle zápas nikdy nezapomenu,“ uvedl v rozhovoru pro oficiální web ATP. „Pořád jsem se snažil hrát svoji hru a věřit, že mu aspoň jednou vezmu servis. Říkal jsem si: Uvidíme, co se stane potom.“

Kromě věhlasu, cenných bodů do žebříčku a vůbec první wimbledonské výhry si český hráč zajistil také minimálně 93 tisíc liber na prize money, v přepočtu 2,7 milionu korun.

Tenisoví experti se vydali pátrat do statistik, kdy se podobný obrat přihodil – a zdali vůbec. Nakonec vyhrabali dva případy: jeden z padesátých let a novější z roku 1993, kdy v bitvě dvou Australanů na US Open obrátil Wally Masur v rozhodujícím setu proti Jamie Morganovi z 0:5 na 7:5.

Jde o absolutní raritu. Přitom se události pro třiadvacetiletého Macháče, v současnosti devětatřicátého hráče světa, dlouho nevyvíjely dobře. Původně měl odehrát zápas na věhlasném wimbledonském centrkurtu proti místní ikoně Andymu Murraymu.

Brit se ale na poslední chvíli odhlásil kvůli zranění, a tak přišel na řadu „lucky loser“ z kvalifikace a přesun na menší dvorec. Belgičan David Goffin přitom není žádný zelenáč, kdysi býval dokonce světovou sedmičkou a ve Wimbledonu hrál dříve čtvrtfinále.

A zkušenosti ukazoval: první den zakončil s vedením 6:3 a 4:2 a ani ve středu se nejdřív nezdálo, že by českého tenistu čekal přívětivější osud. Ale Macháč se nevzdal – a vybojoval zaslouženou odměnu.

Pokračuje tak v průlomovém roku, kdy se podíval i na své žebříčkové maximum: v červnu byl už třiatřicátý. V Ženevě senzačně zdolal fenomenálního Novaka Djokoviče, během roku si připsal i další cenné výhry nad Andym Murraym, Andrejem Rubljovem nebo Stanem Wawrinkou.

Ve druhém kole Wimbledonu se utká s Rusem Romanem Safiullinem. Jak si povede můžete sledovat nejen na Eurosportu, ale nově také na streamovací platformě Max, která přenosy z Wimbledonu nabízí v rámci sportovního balíčku.