Валявая перамога. «Ліда» абгуляла «Брэст» і скараціла адставанне ад лідараў

0 0

Ужо ў якой гульні запар наша каманда саступае напачатку паядынку, аднак пасля знаходзіць у сабе сілы пераламаць ход гульні і дамагчыся перамогі.

Каманды падышлі да сустрэчы суседзямі па турнірнай табліцы, аднак пяціачковае перавага «Брэста» і чатырохпаядынкавае пераможная серыя пры розніцы шайбаў 18:4 рабілі гасцей выяўнымі фаварытамі.

У агульным напачатку сустрэчы гэты статус «зуброў» не падпадаў сумневу: яны атакавалі, здолелі закінуць высілкамі Пампавана, які сам стварыў сабе момант і быў паспяховы ў завяршэнні, прымушалі лідзянаў фаліць. Аднак пры рэалізацыі лішняга ў «Брэста» ізноў атрымвалася далёка не ўсё, а на 15-й хвіліне яны і самі засталіся ў меншасці, прытым у падвойным. «Ліда» не закінула, аднак пасля гэтага моманту пра сур’ёзную перавагу гасцей казаць ужо не даводзілася.

Як вынік, «рыцары» знайшлі магчымасць рахунак зраўнаць. На 26-й хвіліне яны рэалізавалі большасць (закінуў Бунец, які падоўжыў галявую серыю ўжо да чатырох матчаў), пасля чаго на лёдзе пайшлі арэлі, у якіх на першы план нярэдка выходзілі галкіперы.

Лёс трох ачкоў каманды вырашылі ў сярэдзіне трэцяга перыяду. Спачатку гаспадары на секунду выключыліся, загледзеўшыся, як Самсонаў утаймоўвае шайбу ў паветры, а Змітру гэтай секунды апынулася цалкам досыць. Але ўжо праз пару гульнявых хвілін «Брэст» упершыню ў матчы апынуўся ў ролі якая саступае каманды. Удакладненне «гульнявых» не выпадковае – абедзве шайбы Спяшылава арбітры адпраўляліся пераглядаць за судзейскі столік, з-за чаго ў рэжыме рэальнага часу адрэзак выйшаў даволі працяглым. На відэа суддзі змаглі пераканацца не толькі ў тым, што галы Ігара атрымаліся па-чартоўску сімпатычнымі, але і ў іх легітымнасці.

У канцоўцы перыяду берасцейцы ўладкавалі накід на браму Палякова, але той выстаяў – у Івана сёння 45 выратаванняў. «Ліда» падаўжае пераможную серыю да трох матчаў і набліжаецца да «зуброў» на адлегласць у два балы.

ЛІДА – БРЭСТ – 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
9 кастрычніка. Ліда, Лёдавы палац. Пачатак – у 19.00. 148 гледачоў.
Суддзі: А. Мацкевіч, Д. Грыцкевіч, В. Кананкоў.
ЛІДА: Палякаў; Вусік – Тарасевіч, Бастрыкін – Зайчык – Серакоў (Да); Кардашоў – Госцеў, Апанасевіч – Міхайлаў (А) – Бунец; Волес – Малішэўскі, Маршчонак (А) – Спяшылаў – Ідыятулін; Рашэўскі – Бусько – Смычкоў; Сірэнка.
БРЭСТ: Гарачэўскіх (59.15); Хараманда (Да) – Кірэчка, Хадаровіч – Самсонаў – Сафін; Пятручык – Мінгазаў (А), Мусіенка (А) – Коласаў – Балаболкін; Лямачка – Кафееў, Кубракоў – Пампаваны – Валошын; Селівонік – Карсакаў – Жыгалаў; Дудко.
ШАЙБЫ: 0:1 – Пампаваны (14.32). 1:1 – Бунец (Госцеў, Міхайлаў, 25.50 – бол.). 1:2 – Самсонаў (Кафееў, 48.11). 2:2 – Спяшылаў (Госцеў, 49.18). 3:2 – Спяшылаў (Ідыятулін, Маршчонак, 50.18).
КІДКІ: 23:47 (5:15, 11:17, 7:15).
ШТРАФ: 10 (Маршчонак – 4, Зайчык, Апанасевіч, Серакоў) – 8 (Валошын, Мінгазаў, Самсонаў, камандны штраф – 2).
ЛЕПШЫЯ ГУЛЬЦЫ: Спяшылаў – Пампаваны.