LN: Drugie zwycięstwo Kubańczyków. Przybliżają się do awansu na igrzyska

Kubańczycy po zwycięstwie nad reprezentacją Brazylii kontynuują swoją skuteczną grę. W czwartkowym meczu pokonali Niemców 3:1. Te wygrane mecze mogą ich przybliżyć do awansu na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Niemcy muszą jeszcze poczekać na pierwszą wygraną w tym turnieju.

Wyrównana końcówka

Kubańczycy przystąpili do tego meczu po zwycięstwie nad reprezentacją Brazylii. Z kolei Niemcy walczyli o pierwszą wygraną w tegorocznej Lidze Narodów po przegranej 0:3 z Włochami. Początek I seta oscylował wokół remisu. Na pierwsze trzypunktowe prowadzenie wyszli Niemcy (11:8). Nie trwało to jednak długo, po dobrych atakach Yanta, Kubańczycy doprowadzili do remisu po 14. Po skutecznym bloku Sancheza to Kubańczycy wyszli na minimalne prowadzenie (17:16). Trener Winiarski wziął czas dla swojego zespołu, ale nie przyniosło to pożądanego skutku. Po ataku ze skrzydła Lopeza Kuba zwiększała swoją przewagę (21:18). Chwilę później Kubańczycy zaczęli popełniać błędy w ataku, a Niemcy grać skuteczniej i ponownie wyszli na 1-punktowe prowadzenie (21:20). Do samego końca 1. partii wynik był bliski remisu (23:23). Po ataku ze skrzydła Branda było wiadome, że set roztrzygnie się na przewagi (24:24). Ostatni punkt w tym secie skutecznym atakiem zdobył Sanchez i Kuba wygrała tę wyrównaną końcówkę.

Błędy i nieskuteczna gra Niemców

Drugi set rozpoczął się podobnie jak pierwsza partia od gry punkt za punkt. Po ataku po bloku Filipa Johna, Niemcy zdobyli 2-punktowe prowadzenie (5:3). Jednak  Kubańczycy  szybko wyrównali wynik przy stanie 6:6. Kolejne minimalne prowadzenie uzyskali Kubańczycy po popsutych serwisach naszych sąsiadów. Dwupunktowa przewaga zawodników z Ameryki Północnej utrzymywała się do połowy seta. Reichert został zablokowany przez potrójny blok (15:17). Tak naprawdę w tamtym momencie atak Niemców ciągnął głównie Filip John. Po kolejnym błędzie w ataku Maase, Kuba wyszła na zdecydowane prowadzenie (23:18). 24. punkt dla Kuby zdobył atakiem ze środka Concepcion. Set zakończył się błędem Niemców, przebili piłkę poza polem gry (25:20).

Kapitalna gra Filipa Johna

W trzeciej partii oba zespoły grały skutecznie, a wynik do stanu 8:8 oscylował blisko remisu. Niemcy wyszli na dwupunktowe prowadzenie po kilku świetnych atakach ich lidera w tym meczu – Filipa Johna. Wciąż powiększali swą przewagę, a Kubańczycy jakby lekko opadli z sił. Po ataku z środka przez Krage zrobiło się 15:12 dla Niemców. Przy stanie 16:12 dla Niemiec, Tobias Brand upadając po bloku niestety stanął na nodze przeciwnika i podkręcił kostkę. Po tej sytuacji musiał zejść z boiska i zastąpił go Denis Kaliberda. To przykre zdarzenie nie wyprowadziło Niemców z równowagi, dalej utrzymywali 4-punktową przewagę (18:14). Czas wzięty przez trenera Kuby niewiele wniósł. Filip John był nie do zatrzymania w ataku (20:15). Po serii jego skutecznych ataków zrobiło się 22:16 dla Niemców. Set zakończył się punktowym blokiem zawodników z Europy.

Decydujące bloki i zagrywka

Kuba rozpoczęła tego seta od dwupunktowej przewagi (2:0.) Po ataku Reicherta na potrójnym bloku ponownie padł remis (4:4). Dzięki wybiciu piłki po rękach Kubańczyków przez Johna Niemcy wyszli na 3-punktowe prowadzenie (9:6). Wtedy czas wziął trener Kuby. Niemieccy siatkarze utrzymywali kilkupunktowe prowadzenie (12:9). Po zdobytym punkcie z zagrywki przez Filipa Johna, mieli już 5 punktów przewagi (15:10). Cały czas utrzymywało się to prowadzenie, po świetnych atakach Filipa Johna, który osiągnął już ponad 20 punktów w tym spotkaniu (17:12). Kubańczycy w tym secie stracili trochę skuteczność w ataku. John trzymał atak Niemców, poprawiła się też ich gra w obronie.

Kubańczycy zaczęli trochę odrabiać wynik. Po przebiciu oburącz Yanta, piłka wpadła w boisko i zrobiło się tylko (18:16) dla zawodników z Europy. Niemcy zaczęli popełniać błędy, a reprezentanci Kuby grać skuteczniej w elemencie bloku. W końcu udało im się „złapać” punktującym blokiem Filipa Johna i zmniejszyć przewagę Niemców do 1 punktu (21:20). Podopieczni Michała Winiarskiego utknęli w jednym ustawieniu i po świetnych zagrywkach Mergarejo, to Kuba wyszła na prowadzenie (22:21). Wynik na koniec seta znowu oscylował wokół remisu (23:23). Po ataku Lopeza po bloku, piłkę meczową mieli Kubańczycy. Mecz asem serwisowym zakończył Masso (25:23). Kubańczycy dzięki kolejnemu zwycięstwu przybliżają się do awansu na igrzyska olimpijskie.

Kuba – Niemcy 3:1
(26:24, 25:20, 18:25, 25:23)

Składy zespołów:
Kuba: Sanchez B. (6), Conepcion (13), Thondike (1), Simon (9), Lopez (18), Yant (21), Garcia (libero) oraz Mergarejo (2), Masso (8), Taboada
Niemcy: Reichert (11), John (26), Zimmermann, Krage (10), Brand (8), Maase (8), Graven (libero) oraz Kaliberda (2), Peter, Burggraf, Bohme (1)

Artykuł LN: Drugie zwycięstwo Kubańczyków. Przybliżają się do awansu na igrzyska pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.