Piłka siatkowa

ME K, gr. A: Belgia lepsza od Azerbejdżanu

Belgijki udanie weszły w mistrzostwa Europy. W swoim pierwszym meczu pewnie pokonały Azerbejdżan 3:0. Azerki tylko w drugim secie postawiły się rywalkom, ulegając im dopiero w grze na przewagi. W pozostałych dwóch partiach dominacja Belgii nie podlegała dyskusji. Teraz Belgijki czeka dzień przerwy, a potem niezwykle trudne spotkanie z Serbią.

Pierwszy set kompletnie niczym nie zapisze się w historii siatkówki. Azerki jako tako trzymały się za Belgijkami na dystansie około 4 punktów, ale w połowie seta Belgia odpaliła serię, odjechała przeciwniczkom na 16:8 i w zasadzie na tym jakakolwiek walka się już skończyła. Belgijki musiały tylko dopełnić dzieła zniszczenia i zrobiły to szybko, dając Azerkom zdobyć tylko 13 punktów.

Jeżeli w tym momencie Belgijki pomyślały, że mecz już jest wygrany i wystarczy tylko przebywać na boisku, żeby go pozytywnie zakończyć, to się mocno pomyliły. W drugiej partii Azerki zagrały znacznie lepiej i ku zdumieniu wszystkich, cały czas prowadzenie wychylało się delikatnie na jedną lub drugą stronę. W końcówkę z lepszymi humorami wchodziły siatkarki z Azerbejdżanu, które prowadziły 20:17, a później 22:19 i już witały się z gąską. Po chwili było 24:21 dla Azerek i remis był na wyciągnięcie ręki. Jednak Azerki ręki nie wyciągnęły, za to Belgijki postanowiły, że nie zamierzają grać więcej niż trzy sety i od tego momentu do końca partii tylko one zdobywały punkty, wygrywając 26:24.

Z Azerek po tak fatalnej końcówce drugiego seta kompletnie zeszło powietrze. Belgijki szybko odskoczyły na pięć punktów i spokojnie kontrolowały przebieg partii. Kiedy tylko rywalki się nieco zbliżały, te natychmiast wracały do poprzedniej przewagi i dorzucały do prowadzenia następne punkty. Azerki wiedziały, że nie dadzą rady dogonić przeciwniczek i oddały tę odsłonę niemal bez walki, w takim samym stosunku punktowym, jak w pierwszym secie.

Azerbejdżan – Belgia 0:3
(13:25, 24:26, 13:25)

Składy zespołów:
Azerbejdżan: Abdulazimowa (3), Baiduk (4), Besman, Stepanienko (13), Pawlenko (10, Kiryluk (3), Karimowa (libero), Aliewa (libero) oraz Doroszenko (1) i Aliszanowa (2)
Belgia: Herbots (20), Guilliams (4), Van Gestel (10), Sobolska (1), Janssens (13), Van De Vyver I., Van Avermaet (9), Rampelberg (libero) oraz Van Sas (1), Lemmens, Demeyer (libero) i Stragier

Artykuł ME K, gr. A: Belgia lepsza od Azerbejdżanu pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.