Volley Wrocław najlepszy w Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej

Zakończył się VIII Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Triumfatorkami zostały siatkarki #VolleyWrocław, które w finale pokonały Eneę PTPS Piła 3:2. W meczu o 3. miejsce lepsze okazały się zawodniczki Minchanki Mińsk, które wygrały z Aris Thessaloniki 3:1. Najlepszą zawodniczką turnieju została siatkarka z Wrocławia – Kinga Kasprzak.

O brązowy medal walczyły ze sobą drużyny Aris Thessaloniki, która uległa Enei PTPS Piła 1:3, oraz Minchanka Mińsk, która w trzech setach przegrała z #VolleyWrocław. Już od początku spotkania siatkarki z Grecji wypracowały sobie przewagę, którą stopniowo powiększały. Podobnie jak w meczu przeciwko zespołowi z Piły, tak i w tym liderką Aris była Taylor Marie Agost, bardzo dobrze grała również na środku siatki Eirini Tsompanidou. W połowie seta Białorusinki zdołały doprowadzić do wyrównania, jednak inicjatywa wciąż była po stronie Greczynek, które dzięki dobrej grze blokiem oraz w obronie wygrały pierwszą partię 25:23.

Korzystny wynik sprawił, że Aris mocno otworzył drugą odsłonę meczu – 4:1. Ponownie jednak mińszczanki doprowadziły do wyrównania, a następnie objęły dwupunktowe prowadzenie. Liderką białoruskiego zespołu była bez wątpienia środkowa, Nadzieja Stoliar, która nie myliła się w ataku, a do tego dokładała trudną zagrywkę. Doskonała gra blokiem poskutkowała wzrostem przewagi siatkarek z Mińska do pięciu punktów. To właśnie one cieszyły się ze zwycięstwa w tym secie – 25:18. Zawodniczki Minchanki były w formie, o czym świadczyć może także wynik na początku trzeciej partii – 7:0. Mimo tak znaczącej przewagi, którą białoruski zespół utrzymywał przez większą część seta, siatkarki z Grecji doprowadziły do wyrównania i gry na przewagi w końcówce. Ostatecznie to mińszczanki były górą – 27:25.

Początek czwartej odsłony przyniósł kolejną zmianę oblicza meczu. Tym razem od wysokiego prowadzenia rozpoczęły zawodniczki Aris Thessaloniki – 5:1. Stopniowo powiększały przewagę, jednak siatkarki z Białorusi ponownie zdołały doprowadzić do wyrównania 14:14. W końcówce mińszczanki objęły trzypunktowe prowadzenie, którego nie oddały to końca seta – wygrały 25:21 i w całym meczu 3:1. Tym samym to właśnie Minchanka Mińsk zajęła 3. miejsce na VIII Memoriale Agaty Mróz-Olszwskiej.

Aris Thessaloniki – Minchanka Mińsk 1:3
(25:23,  18:25, 25:27, 21:25)

Finałowe starcie, między #VolleyWrocław a Eneą PTPS Piła, było bardzo zacięte. W pierwszym secie siatkarki walczyły punkt za punkt, jednak to pilanki były minimalnie lepsze przez większą część tej partii. Dopiero w końcówce Volejki doprowadziły do wyrównania, ostatecznie zwyciężając 25:23. Ostatni punkt zdobyła kapitan wrocławianek, Roksana Wers, dla której był to pierwszy mecz rozegrany w całości po kontuzji, której doznała w połowie minionego sezonu.

Drugi set to kolejna odsłona zaciętej walki między finalistkami. Seria zagrywek Kingi Kasprzak pozwoliła #VolleyWrocław objąć trzypunktowe prowadzenie. Pilanki broniły się, jednak skuteczne akcje Oliwii Urban nie wystarczyły, by postawić się wrocławiankom w tej partii – gospodynie turnieju wygrały 25:21. Podopieczne trenera Mirosława Zawieracza nie poddały się i w trzecim secie pojawiły się na boisku zmotywowane do dalszej walki, co poskutkowało wysokim, czteropunktowym prowadzeniem. W końcówce seta dodatkowo powiększyły przewagę, głównie dzięki skutecznej grze w bloku. Ostatecznie wygrały w tej odsłonie 25:18.

W czwartej partii żaden z zespołów nie był w stanie wypracować większej przewagi. Pilanki bardzo dobrze grały blokiem, na środku siatki świetnie radziły sobie Karolina Bednarek oraz Gabriela Ponikowska, dzięki czemu zespół Mirosława Zawieracza zbudował pięciopunktową przewagę. Wrocławianki nie zdołały odrobić strat i to Enea PTPS Piła zwyciężył 25:21, co oznaczało, że o złocie memoriału zadecydować miał tie-break.

Volejki mocno otworzyły ostatniego seta finału, jednak pilanki nie składały broni. W ataku skutecznie grała Paula Słonecka, jednak to nie wystarczyło, by odrobić straty z początku partii. Blok wrocławianek był dla podopiecznych trenera Mirosława Zawieracza nie do przejścia. #VolleyWrocław nie oddał prowadzenia już do końca seta – wygrał 15:12, zdobywając po raz drugi z rzędu złoto Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej.

To zwycięstwo trochę wymknęło nam się spod kontroli, prowadziłyśmy już 2:0, a rywalki jednak zdołały doprowadzić do tie-breaka. Ostatecznie pokazałyśmy, że potrafimy wygrywać i bardzo się z tego cieszę. Takie zwycięstwa budują, dają solidną podstawę do gry w sezonie i chęć do poprawiania błędów, z którymi się jeszcze borykamy – powiedziała po meczu finałowym MVP turnieju, Kinga Kasprzak.

#VolleyWrocław – Enea PTPS Piła 3:2
(25:23, 25:21, 18:25, 21:25, 15:12)