Plusy i minusy: Cracovia – Lech 0:2

0 3

Sobotni mecz z Cracovią zapisze się w pamięci kibiców na bardzo długo, a już tym bardziej, jeśli Lech Poznań po 34. kolejce nadal będzie pierwszy. Po rozegraniu dwóch rożnych połów poznaniacy zdobyli arcyważne 3 punkt, które umocniły Kolejorza na 1. pozycji.

Pierwszym z aż siedmiu plusów jest powrót Lecha Poznań na zwycięską ścieżkę po przykrej, wstydliwej porażce z Motorem Lublin 1:2. Kolejorz na domową przegraną z beniaminkiem odpowiedział najszybciej, jak tylko mógł, ale przez przerwę na kadrę wygrał dopiero po dwóch tygodniach. Dzięki trzem punktom niebiesko-biali umocnili się na czele ligowej stawki prowadząc w PKO Ekstraklasie już od siedmiu kolejek. Triumf przy Kałuży był podwójnie ważny, bowiem wcześniej swoje mecze wygrały inne kluby walczące o czołowe lokaty, czyli Jagiellonia Białystok oraz Legia Warszawa.

Drugim plusem jest już czwarta z rzędu, ligowa wygrana na wyjeździe. Po triumfach w Lubinie (po prawie 3 latach), w Mielcu (w lidze po ponad 31 latach) oraz w Kielcach, dnia 19 października 2024 roku przyszło zwycięstwo w Krakowie. Lech Poznań pokonał Cracovię na jej terenie dopiero 10 raz w historii i 7 raz w lidze triumfując na obiekcie przy Kałuży po raz pierwszy od 15 lipca 2020 roku. Tym samym musieliśmy czekać ponad 4 lata na wyjazdową wygraną Kolejorza nad „Pasami”, które są przecież zupełnie inną drużyną, niż w paru ostatnich sezonach. Lechici ograli zespół mający przed 12 kolejką najwięcej strzelonych goli, najwięcej zdobytych bramek w drugich połowach i ekipę, która przegrywając w swoich meczach 0:1 umiała na końcu zdobyć już 14 punktów.

Wczoraj Cracovia na tle Lecha niewiele pokazała, choć w pierwszej połowie były okresy, kiedy to krakowianie stosowali atak pozycyjny, dłużej utrzymywali się przy piłce czy wrzucali piłki w nasze pole karne. Tym razem Cracovia z przodu zaprezentowała niewiele, a już szczególnie w drugiej odsłonie, która była najlepszą w wykonaniu Lecha od dawna. Żadne atuty krakowian nie potwierdziły się, o dziwo to poznaniacy byli po przerwie stroną przeważającą, w drugiej połowie Kolejorz wręcz zdominował gospodarzy, co najlepiej pokazują suche statystyki. Po zmianie stron mieliśmy aż 69% posiadana piłki i bardzo dużą przewagę w strzałach (12/6 do 2/0). Po zabójczym pierwszym kwadransie drugiej odsłony, w którym błysnął m.in. Mikael Ishak (7 gol w tym sezonie + 3 asysta) zespół Lecha Poznań grał dojrzale, prowadząc 2:0 kontrolował grę i jeszcze starał się wykorzystywać wolne przestrzenie w środku pola, gdzie rodziło się wiele groźnych kontrataków.

Bardzo efektywna druga część gry pozwoliła Lechowi Poznań nie stracić gola i jest to kolejny plus. We wcześniejszych trzech spotkaniach na dwóch frontach straciliśmy aż pięć bramek, tym razem udało się zagrać na zero z tyłu i to z rozpędzoną ostatnio Cracovią. Ostatnim, siódmym plusem są zmiany, jakie przeprowadził wczoraj Niels Frederiksen. Ściągnięcie z murawy w przerwie Dino Hoticia było dobrą decyzją, za niego wszedł Bryan Fiabema, który wprowadził więcej ożywienia a jego wejście przesunęło na prawą flankę Patrika Walemarka. O dziwo niezłe zmiany dali także Filip Jagiełło czy Adriel Ba Loua, który na murawie pojawił się niespodziewanie. Trener wpuszczenie Iworyjczyka wprowadził j chęcią szybszej gry za plecami obrońców, poza tym szybkość Ba Loui od 70 minuty mogła być bardziej przydatna przy okazji kontr i faktycznie tak było.

W sobotni wieczór był też jeden minus w postaci kiepskiej pierwszej połowy. Lech Poznań solidnie wyglądał do 15 minuty, później to Cracovia wygrywała więcej stykowych piłek, łatwo omijała naszą środkową strefę, w pierwszej części aż trzech lechitów biegających w środkowej części murawy zobaczyło żółtą kartkę, co wynikało przede wszystkim z boiskowej niemocy. Przez wiele minut pierwszej połowy mieliśmy problem z grą w atak pozycyjnym, podań za plecy bocznych obrońców Cracovii było zbyt mało, brakowało kogoś, kto w środku pola brałby na siebie ciężar rozegrania piłki, a prawa strona w naszym zespole właściwie nie istniała. Zęby mogły rozboleć od patrzenia na niemoc Lecha Poznań w pierwszych 45 minutach, po których wynik 0:0 wcale nie był taki zły.

– Bardzo słaby okres od 27 do 60 minuty
– Brak boiskowej kontroli przez większą część spotkania i słabe przygotowanie taktyczne

Plusy meczu z Resovią 0:1

(brak)

Minusy meczu z Resovią 0:1

– Odpadnięcie z Pucharu Polski 2024/2025 po jednym meczu i minimum 17 lat czekania na trofeum