Trudno o komplet

0 6

Głównym celem Lecha Poznań na trzeci etap rundy jesiennej 2024 jest utrzymanie 1. pozycji w ligowej tabeli + ewentualnie powiększenie przewagi nad paroma rywalami, w tym dwoma przeciwnikami rywalizującymi w europejskich pucharach. W ostatnich latach Lechowi Poznań ciężko było punktować pomiędzy październikową na listopadową przerwą na kadrę, choć zdarzały się wyjątki.

W trzecim etapie jesieni pomiędzy październikową a listopadową przerwą na kadrę zwykle odbywają się 4 kolejki, a jednym z wyjątków był np. zeszły sezon, w którym odrabialiśmy zaległości z sierpnia (4. kolejka). Wtedy Lech Poznań na tle podobnych tego typu okresów nie zapunktował źle, zapunktował najlepiej od 10 lat zdobywając 9 oczek w 5 ligowych spotkaniach, ale kibice i tak byli niezadowoleni. W końcu Lech Poznań prowadził z Jagiellonią Białystok już 3:0, a skończyło się remisem 3:3, nędznie zaprezentował się także na obiekcie Legii Warszawa zdobywając oczko. Planowano wygraliśmy za to z beniaminkami – Ruchem Chorzów i ŁKS-em Łódź, przeszliśmy III-ligowego Zawiszę Bydgoszcz w Pucharze Polski, z Cracovią w Krakowie był już remis.

Trzeciego etapu jesieni nie było 2 lata temu, wtedy mieliśmy tylko jedną wrześniową przerwę na kadrę w nietypowym terminie, a wszystko przez grudniowy mundial w Katarze. Jeszcze wcześniej w 2020 roku pomiędzy październikową a listopadową przerwą na obozy reprezentacji narodowych Kolejorz rozegrał tylko 3 ligowe mecze, w których ugrał jeden marny punkt.

Lech – ŁKS 3:1 zaraz po październikowej przerwie na kadrę 2023

Terminarz Lecha Poznań do listopadowej przerwy na kadrę:

19.10, Cracovia – Lech (20:15)
26.10, Lech – Radomiak (20:15)
02.11, Puszcza – Lech (20:15)
10.11, Lech – Legia (17:30)

Kolejorz we wspomnianym okresie przyzwoicie zapunktował 15 lat temu, kiedy pomiędzy październikową a listopadową przerwą na kadrę zdobył 8 oczek, stracił tylko bramkę i 2 razy wygrał 1:0 pokonując choćby ówczesnego lidera Wisłę Kraków. Interesująco wyglądał III jesienny etap 12 lat temu. Wtedy Lech w jednym domowym pojedynku poległ w Poznaniu 0:2, a w 3 innych wyjazdowych spotkaniach zwyciężył 1:0 co przełożyło się na dobry dorobek 9 punktów w 4 kolejkach.

Lech – Wisła 1:0 (październik 2009)

Jeszcze lepiej było rok później, jednak wtedy pomiędzy październikową a listopadową przerwą na kadrę Kolejorz rozegrał 5 meczów zdobywając aż 10 oczek. Wówczas Lech przedostatni raz w historii wygrał wyjazdowy mecz zaraz po październikowej przerwie na kadrę (Lechia – Lech 1:4). Niezłe punktowanie w lidze przyćmiło w 2013 roku odpadnięcie z Pucharu Polski w rywalizacji z I-ligową Miedzią Legnica.

Lech – Legia 1:1 (październik 2013)

Jesienią 10 lat temu za kadencji Macieja Skorży w tym etapie rundy jesiennej zdobyliśmy raptem 6 punktów (1 wygrana, 3 remisy). Był to niestety mało owocny czas, gra Lecha Poznań po październikowej przerwie na kadrę wyglądała kiepsko, Kolejorz potrafił ograć tylko Górnika Łęczna i to za sprawą pięknego gola Muhameda Keity w końcówce.

Wspomniany gol Keity

Rok później w październiku trenerem Lecha Poznań był już Jan Urban, wtedy Wielkopolanie przedostatni raz w historii ograli Legię w Warszawie zdobywając w III etapie jesieni 8 punktów na 12 możliwych. Następnie w 2016 roku Kolejorz zapunktował nieźle, ugrał 7 oczek, ale grając z Legią Warszawa akurat przegrał. Nawet w ostatnim mistrzowskim sezonie za Macieja Skorży przed 3 laty pomiędzy październikową a listopadową przerwą na kadrę nie było szału.

Zaczęło się świetnie, bo od wygranej z Legią w Warszawie 1:0, przez co ten przeciwnik realnie o obronie tytułu Mistrza Polski mógł zapomnieć. Potem przyszło wysokie zwycięstwo nad Wisłą Płock u siebie 4:1 oraz pucharowe nad Unią Skierniewice 2:0. Po tych triumfach niebiesko-biali wpadli w dołek, w Mielcu oraz w Łęcznej, gdzie nawet prowadzili zdobyli tylko po jednym punkcie. Pomimo tamtych strat punktowych Lech Poznań utrzymał fotel lidera w Ekstraklasie 2021/2022.

Górnik Ł. – Lech 1:1 na koniec III etapu 2021

Liczba punktów zdobytych pomiędzy październikową a listopadową przerwą na kadrę (lata 2008-2023):

2023: 9 punktów w 5 meczach
2022: (brak październikowej i listopadowej przerwy na kadrę)
2021: 8 punktów w 4 meczach
2020: 1 punkt w 3 meczach
2019: 2 punkty w 4 meczach
2018: 4 punkty w 4 meczach
2017: 3 punkty w 4 meczach
2016: 7 punktów w 4 meczach