Trwa 17. kolejka PKO Ekstraklasy (akt.)

0 11

W piątek, 1 grudnia, o godzinie 18:00 meczem na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim została zainaugurowana 17. kolejka piłkarskiej PKO Ekstraklasy sezonu 2023/2024. Przed nami pierwsza z trzech grudniowych serii spotkań, po której liderem na pewno będzie Śląsk Wrocław.

W piątek, 1 grudnia o 18:00 na start 17. kolejki Ekstraklasy walczący o utrzymanie zespół Warty Poznań podejmował w Grodzisku Wielkopolskim bijającą się o jak najwyższą lokatę Jagiellonię Białystok. Goście po błędzie bramkarza gospodarzy szybko strzelili gola i to mogło mieć wpływ na przebieg zawodów. Ekipa z Podlasia po wygranej 2:1 umocniła się na pozycji wicelidera. W drugim piątkowym spotkaniu Górnik Zabrze zagrał przed własną publicznością z inną drużyną, która tydzień temu przegrała Pogonią Szczecin. Górnicy potwierdzili patent na „Portowców”, po zaciętym pojedynku zwyciężyli 1:0.

Dokończenie kolejki tradycyjnie nastąpi w sobotę i w niedzielę. Ze względu na zbliżające się pojedynki Pucharu Polski tym razem nie będzie żadnego meczu w poniedziałek. W sobotę już o godzinie 12:30 solidna ostatnio Stal Mielec miała zmierzyć się z ostatnim Łódzkim Klubem Sportowym, jednak to spotkanie zostało odwołane przez atak zimy. Potem mistrz remisów Piast Gliwice podejmował na swoim obiekcie Puszczę Niepołomice, która ostatnio zaczęła bardzo dobrze punktować. Po kilkunastu minutach spotkanie zostało przerwane ze względu na obfite opady śniegu. Później Widzew Łódź zagrał z Radomiakiem Radom, który w debiucie nowego trenera Macieja Kędziora zwyciężył na wyjeździe aż 3:0.

Na koniec dnia o godzinie 20:00 w jednym z najciekawszych spotkań tej kolejki pozostająca bez porażki od wielu tygodni Korona Kielce spotkała się z Lechem Poznań czekającym na wyjazdowe zwycięstwo w lidze od 22 lipca. W meczu na śniegu, w meczu, który nie powinien się odbyć więcej jakości i szczęścia miał Kolejorz, który po golu Kristoffera Velde w 86 minucie wygrał 1:0. Niedzielne zmagania zaczęły się o 12:30. Wówczas Cracovia walczyła na nierównej murawie z Ruchem Chorzów. „Pasy” prowadziły 1:0, później musiały grać w dziesiątkę i gonić wynik. Gospodarze przegrywali 1:2, 2:3, 3:4 a jednak umieli wyrwać jedno oczko.

Po tym meczu punkty faworyzowanej Legii Warszawa chciało urwać u siebie Zagłębie Lubin, które w przypadku zwycięstwa wyprzedziłoby legionistów w ligowej tabeli. „Miedziowi” okazali się zbyt słabi na Legię, która już po paru minutach prowadziła 2:0 wygrywając na końcu pewnie 3:0. Zmagania 17. kolejki PKO Ekstraklasy 2023/2024 zakończy bój rewelacyjnego lidera Śląska Wrocław z goniącym czołówkę Mistrzem Polski, Rakowem Częstochowa.

Terminarz 17. kolejki PKO Ekstraklasy 2023/2024:

Piątek, 1 grudnia

Warta Poznań – Jagiellonia Białystok 1:2
Górnik Zabrze – Pogoń Szczecin 1:0

Sobota, 2 grudnia

Stal Mielec – ŁKS Łódź (odwołany)
Piast Gliwice – Puszcza Niepołomice (przerwany przy stanie 0:0 z powodu obfitych opadów śniegu)
Widzew Łódź – Radomiak Radom 0:3
Korona Kielce – Lech Poznań 0:1

Niedziela, 3 grudnia

Cracovia Kraków – Ruch Chorzów 4:4
Zagłębie Lubin – Legia Warszawa 0:3

17:30, C+ Premium, C+ 4K
Śląsk Wrocław – Raków Częstochowa (Szymon Marciniak, Płock)

Najlepsi strzelcy po 6 meczach 17. kolejki PKO Ekstraklasy 2023/2024:

13 goli – Erik Exposito (Śląsk Wrocław)
8 goli – Pedro Henrique (Radomiak Radom), Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok), Ilya Shkurin (Stal Mielec)