To je trapas! Šéf automobilky měl vést formule na start, nezvládl to – Sportsweek.org
Zprávy

To je trapas! Šéf automobilky měl vést formule na start, nezvládl to

0

Pace car, jak v Americe říká autu, které v IndyCar přivádí piloty k letmému startu nebo jezdí na dráze, když jsou po nehodě vyvěšeny žluté vlajky, pilotoval v Detroitu před startem závodu místo bývalých závodníků Sarah Fisherové či Oriola Servii viceprezident automobilky General Motors Mark Reuss. Svou roli ale naprosto nezvládl. S autem, Corvettou ZR1, vyjel z boxů, dostal smyk a čelně narazil do betonové zdi.

Reuss ani spolujezdec, jeden ze sportovních komisařů IndyCar, se při nehodě nezranili. Všichni piloti ale za Reussem zastavili a většině pozhasínaly motory. Protože formule nemá startér, musel přijet záchranný tým, všechny jednoho po druhém nastartovat mobilním startérem a celé pole se vrátilo do boxů.

Když se seřadili za náhradní corvettou, tentokrát řízenou Španělem Serviou, mohli piloti s půlhodinovým zpožděním znovu vyrazit do zaváděcího kola a konečně odstartovat.

Nehoda zaváděcího vozu:

V úvodu byl závod dominantou vítěze kvalifikace, Američana Alexandera Rossiho. Ten byl v sobotu třetí, ujal se vedení v šampionátu a navíc, v předchozích dvou případech, kdy startoval z pole position, závod dokázal vyhrát.

Skvěle jel také Francouz Bourdais. Sice v prvním kole prořízl pneumatiku a musel neplánovaně do boxů, postupně se ale prokousával polem až na pátou příčku. Bohužel, šance pro něj vyhasly v 38. kole, když v první zatáčce roztočil vůz, přeletěl přes obrubník, přitom vyryl trávu v únikové zóně a skončil s poškozeným zavěšením.

V nedělní kvalifikaci jezdce potrápil déšť. Toho využil vítěz Indy500 Power a vyjel si třetí příčku. Vzhledem k tomu, že motory chevrolet na své domácí trati trestuhodně nestačily na hondy, byl to pro něj nadočekávání dobrý výsledek. Na trati navíc Power se svými soupeři držel krok. Když měl ale Rossi před sebou volnou dráhu, dokázal v čele navýšit náskok i na 15 vteřin.

V 10. kole rozjel Hunter-Reay taktickou hru. Zvolil si strategii tří zastávek a zamířil do boxů. Jezdci na čele jeli jen na dva pit stopy. Sedmatřicetiletý Američan, který na vítězství čekal bezmála tři roky, byl ale jediným, komu sázka na tři zastávky u mechaniků vyšla.

V 52. kole zastavil Hunter-Reay naposledy. Dokázal se dostat před druhého Powera. Na stájového kolegu Rossiho ale ztrácel zhruba 10 vteřin. Nasadil ovšem k velké stíhací jízdě a za 10 kol ztrátu smazal. Rossi tlak neustál. Varování přišlo v 63. kole, kdy poprvé probrzdil. O kolo později znovu probrzdil, tentokrát ale nezvládl zatočit a skončil v únikové zóně a navíc se zničenými pneumatikami. Pro tým Andretti Autosport se rozplynuly sny o doublu. Navíc Rossi tím přišel o vedení v šampionátu.

To se díky druhému místu v cíli vrátilo Powerovi. Navíc série pokračuje příští víkend na oválu v Texasu, kde bývá Australan silný. Bronzová příčka patřila Britovi se závodní licencí Spojených arabských emirátů Edu Jonesovi. Ten udržel stupně vítězů před zkušenějším stájovým kolegou Scottem Dixonem. Rossi dojel až na 12. místě.