Новости

Bebeklere Su Verilir mi? Mama ile Beslenen Bebeğe Su Vermek Doğru mudur?

011

Yeni doğan bebeklere su verme konusunda tereddüt yaşayan anne adaylarının işine yarayacak bilgileri mesajlarımızda topladık! 6 aylıktan küçük bebeklere su verildiğinde bazı ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Peki kaç ayda su içilmeli? Bebekler ne zaman su içmeli?

Bebeklere Su Verilebilir mi?  Mamayla Beslenen Bebeğe Su Vermek Uygun Mudur?

ALAKALI HABERLER


Bebekler Hangi Aydan İtibaren Dik Oturur? Bebekler Ne Zaman Oturur? Bebekler Ne Zaman Desteksiz Oturur?

Zeynep Bastık Katar konseri saat kaçta, hangi kanalda?  Dünya Kupası Zeynep Bastık konseri İZLE
Zeynep Bastık Katar konseri saat kaçta, hangi kanalda? Dünya Kupası Zeynep Bastık konseri İZLE

Anne olma hissini ilk kez yaşayan kadınların, bebeklerinin beslenmesinden bakımına kadar pek çok soru işareti akıllarında olabilir. Bebeklik döneminde su tüketimi konusunda çocuk sağlığı uzmanları, doğumdan sonraki ilk altı ayda sadece anne sütünün yeterli olduğuna dikkat çekiyor. Yeni doğmuş bir bebeğe veya ilk altı ayda mama ile beslenen bebeğe su verilmesi önerilmez. Bunun en basit sebebi su ile midesini şişirecek olan bebeğin daha az anne sütü alması ve bu da yetersiz enerji alımı nedeniyle bebekte büyüme geriliğine neden olacaktır. Araştırmada elde edilen bilgilere göre bebeklerde zehirlenme gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabiliyor. Bu da bebeklerde nöbetlere ve komaya yol açabilir.

YENİ DOĞAN BEBeğe SU VERİLİR Mİ? SU KAÇ AY İÇİLMELİDİR?

Emziren bir annenin memesinden gelen sütün %70-80’i su ile kaplıdır. Bu, yeni doğmuş bir bebeğin günlük olarak alabileceği sıvı miktarını aşıyor. Bu nedenle yeni doğan bebeğe ilk altı ayda su verilmemelidir. Ayrıca yenidoğan döneminde su tüketimi ile bebeğin enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir.

Su tüketen bebeklerin ayrıca ağız mantarı, pişik, pamukçuk ve ishal gibi hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Uzmanlar bebeklere ilk altı ayda su verilmesini uygun bulmuyor. 6. aydan sonra bebeğin su tüketiminin yeterli olup olmadığını anlamak için günde 6-7 kez, 2 yaşından sonra ise 4-5 kez altını ıslatması yeterli su tüketiminin göstergesidir.

Suyun tadını sevmeyen bebeklere şekerli su yerine meyve suyu verilmesi veya anneye suyu sevdirmek için su çok zordur. Bu hata ileride çocukluk çağı obezitesi gibi sorunlara yol açabilir.

Elif ÇELİKElif ÇELİK

ETİKETLER: Mama ile beslenen bebeğe su vermek doğru mudur, bebeklere ne zaman su verilir, mama ile büyüyen bebeklere ne kadar su verilir, bebekler günde ne kadar su içebilir?

Загрузка...

Комментарии

Комментарии для сайта Cackle
Загрузка...

Еще новости:

Читайте на Sportsweek.org:

Другие виды спорта

Sponsored