Новости

Boza Nedir? Boza Nasıl Yapılır? Boza Kaç Kalori? Bozanın Zararları Nelerdir?

010

Boza geçmişten günümüze kış aylarının vazgeçilmez içeceğidir. Sokaklarda satılan boza, kış soğuğunun başlamasıyla birlikte daha çok tüketildi. Uzmanlar, boz ayıların yanlış saklanırsa ve fazla tüketilirse zehirli olabileceği konusunda uyarıyor. Peki boza içerken nelere dikkat edilmelidir? İşte bozayla ilgili tüm gerçekler.

Boz nedir?  Boza Nasıl Yapılır?  Boza kaç kalori?  Bozanın Zararları Nelerdir?

ALAKALI HABERLER


Bebeklere Su Verilebilir mi? Mamayla Beslenen Bebeğe Su Vermek Uygun Mudur?

Bebekler Hangi Aydan İtibaren Dik Oturur?  Bebekler Ne Zaman Oturur?  Bebekler Ne Zaman Desteksiz Oturur?
Bebekler Hangi Aydan İtibaren Dik Oturur? Bebekler Ne Zaman Oturur? Bebekler Ne Zaman Desteksiz Oturur?

Boza en eski Türk içeceklerinden biridir ve binlerce yıldır devam eden bu geleneğin geçmişi Mezopotamya’ya kadar gitmektedir. Kış aylarının en sevilen lezzetlerinden biri olan boza, özellikle sindirim ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine destek oluyor. Besin değeri ile hem sizi tok tutma özelliğine sahip hem de vücuda enerji sağlayan geleneksel bir içecektir. Ülkemizde çok sevilen ve her köşe başında satıcıları bulunan bozayı tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Araştırmalara göre boza, dikkat edilmediğinde zehirlenmelere neden oluyor. Ayrıca kilo alımına neden olabilir. İşte boza hakkında bilmeniz gerekenler…

Dr. Ayça Kaya, boza ve leblebi ikilisi hakkında açıklamalarda bulundu. Kaya, kilo problemi olanların bu ikiliden uzak durması gerektiğini söyledi. “Ölçülü tüketildiğinde boza bağırsakları çalıştırır ama bir bardağının 400 kalori olduğunu unutmayın.” söz konusu.

5 GÜNDEN FAZLA BEKLERSE ZEHİRLENEBİLİR

Boza, serin bir ortamda; Tercihen buzdolabında 3-5 gün saklanabilir. 3-5 günden fazla bekletilen bozaların tüketilmesi sonucunda gıda zehirlenmelerinin oluşabileceğine dikkat edilmelidir.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR

Dahiliye ve Obezite-Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayca Kaya, “Genellikle darı irmiği, şeker ve sudan yapılan boza çok yüksek kalori içeriğine sahiptir. Bir bardak bozada 350-400 kalori vardır ve onunla yenen leblebinin bile kalorimizi artırdığını unutmayalım. daha fazla.” söz konusu.

Ayça Kaya, “Bozanın kalorisinin yüksek olması faydasız olduğu anlamına gelmiyor tabi ki. Mısır, yulaf, buğday veya pirinç, şeker ve su ile fermantasyon sırasında meydana gelen laktik asit fermantasyonu sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Fermantasyon sırasında oluşan bakteriler, zengin bir probiyotik kaynağıdır, bu nedenle sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur.” dedi.

TAVUK YEMEYİN

Dr. Ayça Kaya şu önerilerde bulundu:

“Yüksek enerji içeriği sayesinde emziren annelerin sütlerini artırmaları, kilo almak isteyenlerin iştahlarını arttırmaları, sporculara gerekli vitamin ve mineral desteğini sağlamaları önerilir. probiyotik içeriği ile mevsim geçişlerinde hastalıkları önlemeye yardımcı olur.Ben kilo vermek ve boza içmek istiyorum diyenlere tat olarak bir çay bardağı tavsiye ederim.Ama leblebiyi de yemeyin derim.Yani bence yemeyin’ Leblebi ile kalori almanıza gerek yok.”

PROBİYOTİK ETKİSİ VAR

Besin değeri yüksek olan boza; Fosfor, çinko gibi mineraller ile B1 ve B2 vitamini gibi vitaminler içerir. Aktif maya sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır; yani boza probiyotik etkiye sahiptir. Fermantasyon sırasında oluşan laktik asit de sindirim sistemi için çok önemlidir.

BOZA KİLO VERİR Mİ?

Boz ayı; Zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle çocuklar, gelişme çağındaki gençler, hamileler, emzirenler, sporcular ve kilo almak isteyenler için iyi bir enerji kaynağıdır. Fazla kilolu kişilerin boza tüketirken 1 çay bardağını geçmemesi ve ara öğün yerine tüketmesi önerilir.

BOZ KAÇ KALORİ?

Bir bardak boza 279 kalori, bir porsiyon boza ise 400 kaloridir.

BOZA SAKLAMA ŞARTLARI

Boz ayı saklama koşulları gerçekten önemli, soğuk ortamda yani buzdolabında saklamanız gerekiyor. Aksi takdirde bozulabilir ve buzdolabında ortalama 3-5 gün saklanması için uygun bir zamandır.

Elif ÇELİKElif ÇELİK

ETİKETLER: boza nedir boza nasıl yapılır boza kaç kalori boza zararları nelerdir

Загрузка...

Комментарии

Комментарии для сайта Cackle
Загрузка...

Еще новости:

Читайте на Sportsweek.org:

Другие виды спорта

Ставропольское краевое информационное агентство «Победа 26»
Sponsored