Piłka siatkowa

Wybierz MVP Ligi Narodów reprezentacji Polski mężczyzn [sonda]

W niedzielę zakończyły się rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów mężczyzn. Turniej finałowy został rozegrany w Łodzi. Ostatecznie Polacy wywalczyli brązowe medale, pokonując w meczu o 3. miejsce Słoweńców. W finale zmierzyli się ze sobą Francuzi i Japończycy. Złoto zdobyli trójkolorowi, którzy pokonali Japonię 3:1. Polscy siatkarze, podobnie jak kobieca reprezentacja stanęli na najniższym stopniu podium. Chcielibyśmy wspólnie z naszymi czytelnikami wybrać MVP Ligi Narodów polskiej kadry. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w sondzie.

Duża rotacja składu na VNL

Podczas trzech turniejów fazy interkontynentalnej Ligi Narodów trener Nikola Grbić rotował składem reprezentacji Polski, by dać odpocząć siatkarzom, którzy rozegrali najwięcej spotkań w tym sezonie lub zmagali się z urazami. Początkowo w składzie brakowało zawodników, którzy w ubiegłym roku zdobyli złoty medal mistrzostw Europy i wywalczyli olimpijską kwalifikację. To był czas, by mogli zaprezentować się zmiennicy oraz dopiero wchodzący do kadry narodowej siatkarze. Na parkietach mogliśmy więc oglądać między innymi: Kubę Hawryluka, Mateusza Porębę, Sebastiana Adamczyka, Mikołaja Sawickiego, czy bardziej doświadczonych Artura Szalpuka, Karola Butryna i Jana Firleja.

Od drugiego tygodnia zmagań do składu meczowego powrócili niektórzy kluczowi gracze, którzy w poprzednich sezonach stanowili o sile tej drużyny. Do Japonii polecieli już Bartosz Kurek i Łukasz Kaczmarek oraz przyjmujący – Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, Tomasz Fornal i Bartosz Bednorz. Na środku siatki nie mogło zabraknąć – Norberta Hubera i Kuby Kochanowskiego. Najdłużej trzeba było poczekać na powrót Wilfredo Leona, Pawła Zatorskiego i Mateusza Bieńka, mających kłopoty z urazami.  Jednak do Lublany trener zabrał już 17 zawodników, którzy byli też w składzie na fazę finałową w Łodzi. Z tego zestawienia selekcjoner niebawem ma wybrać 12+1 siatkarza, którzy będą reprezentować Polskę na igrzyskach w Paryżu.

Wybierz MVP Ligi Narodów siatkarzy

Czas wybrać najlepszego zawodnika reprezentacji Polski mężczyzn, który Waszym zdaniem najbardziej wyróżnił się podczas tej edycji Ligi Narodów. Tym razem nasza Redakcja zdecydowała, by można było zagłosować na jednego gracza z 15-osobowego składu, który występował podczas ostatnich turniejów. Ta grupa siatkarzy wywalczyła w ostatni weekend brązowe medale Ligi Nardów. Z tej kadry trener Nikola Grbić wybierze finalnie 13. siatkarzy na IO w Paryżu. Ostateczna decyzja, kto najlepiej zaprezentował się w najważniejszej fazie VNL i zasłużył na miano MVP tej imprezy, będzie należała do Was – czytelników Strefy Siatkówki.

Jak Polacy wypadli w statystykach?

W Lublanie i w Łodzi mogliśmy oglądać grę wszystkich podstawowych graczy kadry Nikoli Grbicia. Jak się zaprezentowali? Najlepiej atakującym zawodnikiem reprezentacji Polski, był nie kto inny, jak Bartosz Kurek, który zdobył w tym elemencie 74 punkty i atakował z blisko 51 % skutecznością. Największą ilość punktowych bloków spośród biało-czerwonych zanotował Kuba Kochanowski (21 p.). Zajął 9. miejsce w rankingu indywidualnym. Środkowy wypadł również najlepiej w polu zagrywki, posłał aż 13 asów serwisowych. Drugim spośród Polaków w tym zestawieniu był Bartłomiej Bołądź z 12. punktowymi zagrywkami. Najlepsze statystyki spośród naszych rozgrywających miał Marcin Janusz, 186 razy dokładnie posyłał piłki do reprezentantów Polski. Z kolei najlepiej przyjmującym siatkarzem reprezentacji Polski był Tomasz Fornal.

Jak biało-czerwoni wypadli w samym turnieju finałowym? Najwięcej punktów dla biało-czerwonych zdobył Wilfredo Leon (39 p.). Zajął 5. miejsce w rankingu indywidualnym. Przyjmujący zdobył również najwięcej „oczek” samym atakiem – 29, co pozwoliło mu się uplasować na 7. pozycji. Na 9. lokacie znalazł się Tomasz Fornal z  23. punktami w ataku. W bloku nasi zawodnicy zajęli od 2-4. miejsca. Najwięcej, bo 8 razy rywali zablokował Marcin Janusz, o 1. punkt mniej zgromadził Tomasz Fornal, a po 6 bloków punktowych zdobyli Leon i Kochanowski. Jeżeli chodzi o zagrywkę, to po 4 asy serwisowe zanotowali Leon, Bieniek i Fornal, co było największą ilością w fazie finałowej VNL. Marcin Janusz okazał się być najlepszym rozgrywającym w turnieju finałowym w Łodzi. Zaliczył 67 udanych rozegrań. Paweł Zatorski popisał się największą ilością skutecznych obron (15), a w przyjęciu zagrywki ponownie brylował Tomasz Fornal, który zajął 3. pozycję w rankingu indywidualnym w rozgrywce finałowej.

Przypomnijmy, że Kuba Kochanowski i Tomasz Fornal znaleźli się też w drużynie marzeń Ligi Narodów. A kto według Was – naszych czytelników zasłużył na tytuł MVP reprezentacji Polski podczas tego turnieju? Może macie inne propozycje i spostrzeżenia. Zachęcamy do oddania głosu w sondzie, umieszczonej poniżej.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Artykuł Wybierz MVP Ligi Narodów reprezentacji Polski mężczyzn [sonda] pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.