Piłka siatkowa

Jedna wygrana i dwie porażki w meczach sparingowych kadry U22 mężczyzn

Reprezentacja Polski juniorów przygotowuje się do mistrzostw Europy U22. W ostatnich trzech dniach rozegrali 3 sparingi z reprezentacją Francji, w Beziers. W pierwszym spotkaniu tych drużyn, w sobotę Polacy wygrali 3:1 (25:21, 19:25, 25:19, 25:15), a w drugim w niedzielę lepsi okazali się Francuzi, którzy zwyciężyli 4:0 (25:23, 25:20, 25:22, 25:19). W ostatnim meczu biało-czerwoni odnieśli drugą porażkę 2:3 (25:17, 20:25, 25:17, 28:30, 16:18).

Kadra narodowa U22 prowadzona przez Dariusza Luksa ma za sobą zgrupowanie w Zakopanem i Kędzierzynie-Koźlu. W poprzednim tygodniu udała się do Francji na  mecze sparingowe z rówieśnikami z tego kraju, które zostały zaplanowane odpowiednio na 15, 16 i 17 czerwca. W trakcie ostatniego zgrupowania w Kędzierzynie-Koźlu polscy siatkarze również rozegrali trzy mecze kontrolne z Czechami. Pierwsze przegrali 2:3, w dwóch następnych zwyciężyli 5:0 oraz 4:1.

Trzy sparingi z Francją

W pierwszym spotkaniu towarzyskim biało-czerwoni pozwolili gospodarzom ugrać tylko jedną partię, wygrywając dość pewnie 3:1. W ataku bardzo dobrze spisywał się Radosław Puczkowski (15 punktów) oraz Jakub Majchrzak (13 punktów).  Ponadto polski zespół należy pochwalić za bardzo dobrą postawę w elemencie bloku, w którym zdobył 12 oczek.

W niedzielnym meczu drużyny również rozegrały cztery sety, ale wszystkie zakończyły się zwycięstwem Francuzów. Podczas tego sparingu Polacy niestety popisali się słabszą skutecznością w ataku – 44%, a gospodarze zakończyli mecz ze skutecznością 63% we wspomnianym elemencie.  Najskuteczniejszym zawodnikiem w polskiej drużyny był Bartosz Grzona – 12 punktów, Jakub Majchrzak – 9 punktów oraz Piotr Śliwka, który pojawił się w połowie drugiego seta – 8 punktów.

W ostatniej, najbardziej wyrównanej potyczce, najwięcej punktów o stronie polskiej zdobył Radosław Puczkowski (20 p.) oraz Tytus Nowik (15 p.) Obaj trenerzy bardzo rotowali składami podczas tych trzech dni meczowych, aby móc sprawdzić, jak największą ilość zawodników.

ME U22 w Holandii

Po powrocie z Francji i krótkim odpoczynku juniorzy spotkają się na kolejnym zgrupowaniu, tym razem w Bełchatowie, które rozpocznie się 21 czerwca. Reprezentacja Polski zagra od 9 do 14 lipca w Holandii (Groningen/Apeldoorn) o medale mistrzostw Europy U22. Rywalami Polski w grupie pierwszej będą zespoły: gospodarzy, Węgier i Hiszpanii. W drugiej grupie zagrają: Włochy, Francja, Portugalia i Czechy. Biało-czerwoni kwalifikację do mistrzostw wywalczyli w kontynentalnych eliminacjach w Kosowie, w lipcu 2023 roku.