LN: Zwycięska inauguracja Francuzów, Kanada lepsza od Turcji

Udanie tegoroczną edycję Ligi Narodów rozpoczęli siatkarze reprezentacji Francji. Trójkolorowi na inaugurację zmagań w Antalyi pokonali bez straty seta Bułgarię. W drugim wtorkowym starciu w rozgrywanym w Turcji turnieju gospodarze rywalizowali z Kanadą. Lepsi okazali się zawodnicy Kraju Klonowego Liścia.

UDANE OTWARCIE MISTRZÓW OLIMPIJSKICH

Otwarcie tegorocznej Ligi Narodów Francuzi mogą zaliczyć do udanych. Podopieczni Andrei Gianiego w meczu inauguracyjnym pokonali Bułgarię 3:0. Pierwszy set rozpoczął się od wyrównanej gry punkt za punkt. Taki stan rzeczy trwał do stanu po 17. Wówczas do głosu zaczęli dochodzić Francuzi, którzy skutecznie wywierali presję na rywalach, utrudniając im zadanie serwisem, a także wykorzystując ich błędy. Co prawda Bułgarzy pod wodzą Dimitara Dimitrova nie zamierzali odpuszczać, lecz ostatecznie musieli uznać wyższość Trójkolorowych, którzy wygrali 25:21.

Druga partia to walka o każdy punkt, ze wskazaniem na Francuzów, którzy byli na prowadzeniu przez większość czasu (6:3, 9:5, 16:12, 22:19). W końcu krótka gra na przewagi dała odpowiedź, górą ponownie okazali się Francuzi, którzy zwyciężyli 26:24. Znakomicie prezentował się na boisku Nikołow, który do dwóch punktów w ataku dołożył asa serwisowego i dwa oczka blokiem. Po drugiej stronie siatki brylował, podobnie jak w pierwszej części spotkania, Jean Patry. Cenne punkty, także zagrywką, zdobywali również Chinenyeze i Clevenot.

Gra na kontakcie wiele kosztowała Bułgarów, którzy w trzecim secie przegrali 14:25. Brakowało jakości i skuteczności, a dobre postawy Asparuhowa i Petkowa nie wystarczyły. Wśród Francuzów do dobrej gry powrócił Le Goff, a okazje do pokazania się miał również Earvin N’Gapeth.

Bułgaria – Francja 0:3
(21:25, 24:26, 14:25)

Składy zespołów:
Bułgaria: Nikołow (7), Karjagin (3), Grozdanow (6), Tatarow (4), Dimitrow (7), Petkow (7), Bozhilow (libero) oraz Asparuhow (4), Garkow (1), Walczinow, Naczew (1)
Francja: Chinenyeze (11), Patry (12), N’Gapeth (6), Brizard (2), Le Goff (9), Clevenot (7), Grebennikow (libero) oraz Toniutti, Louati, Faure (4)

KANADYJCZYCY GÓRĄ W STARCIU Z DEBIUTANTAMI

Choć tureccy siatkarscy pozostają w cieniu swoich koleżanek, to na ostatni rok nie mają co narzekać. Zwycięstwo w Lidze Europejskiej oraz Challenger Cup zaprocentowało awansem do siatkarskiej elity. Niemniej ojcem tamtego sukcesu był Alberto Giuliani, którego zastąpił na stanowisku Cedric Enard. Pierwszym rywalem Turków w Lidze Narodów byli Kanadyjczycy, którzy doświadczeniem i opanowaniem wygrali pojedynek 3:1. Pierwszy set okazał się jednak blamażem kanadyjskich siatkarzy, których gra, od remisu po 5, zaczęła szwankować. Rozpędzeni rywale gnali przed siebie unikając przy tym błędów własnych i wygrywając swoją pierwszą partię w turnieju 25:17. Na boisku błyszczał Mandiraci, który obok 6 punktów w ofensywie, dołożył także 3 bloki.

Drugiego seta z przytupem rozpoczęli Turcy, którzy wyszli na prowadzenie 5:2. Dominacja nie trwała długo bowiem rywale ruszyli w pogoń, doprowadzając do remisu po 11. Wówczas gra wyrównała się. Niemniej w końcówce silniejsi okazali się przełamujący oponentów Kanadyjczycy, którzy zwyciężyli 25:23. Druga partia potwierdziła świetną dyspozycję Mandiraciego, do którego dołączył Adis Lagumdzija. Po przeciwnej stronie na szczególne wyróżnienie zasłużył Stephen Maar, w duecie z Erickiem Loeppkym.

Trzecia i czwarta partia miały podobny przebieg, tzn. w obu przypadkach początkowo grano punkt za punkt, lecz w drugiej części przewagę zyskiwali reprezentanci Kanady. Oba sety padły łupem podopiecznych Tuomasa Sammelvuo, którzy odwrócili losy spotkania pieczętując sukces dwoma wygranymi do 21. Dużym atutem Kanadyjczyków był atak, ale ilość błędów krzyżowała im plany. Dominacja w polu serwisowym również przyczyniła się do triumfu, lecz w bloku królowali tureccy siatkarze.

Turcja – Kanada 1:3
(25:17, 23:25, 21:25, 21:25)

Turcja: Matić (3), Mandiraci (21), Eksi (3), A. Lagumdzija (17), Bayram (5), Bedirhan (10), Done (libero) oraz Gurbuz, Subasi (2), Gunes, M. Lagumdzija
Kanada: Eshenko (7), Herr (2), Maar (24), Szwarc (2), McCarthy (14), Loeppky (12), Lui (libero) oraz Hoag, WassenaarKetrzynski (7)

Artykuł LN: Zwycięska inauguracja Francuzów, Kanada lepsza od Turcji pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.