Piłka siatkowa

LN: Koreanki bez szans w meczu z reprezentacją Dominikany. Kanadyjki lepsze od Tajek.

W spotkaniach rozgrywanych nocą polskiego czasu w Rio de Janeiro obyło się bez niespodzianek. Drugie zwycięstwo w tegorocznej Lidze Narodów wywalczyły Dominikanki, które bardzo przekonywająco 3:0 pokonały Koreę Południową. Od początku turnieju bardzo dobrze spisuje się też reprezentacja Kanady, która 3:1 wygrała z Tajlandią. Oba zespoły z Azji nie wygrały dotąd ani jednego meczu.

PEŁNA KONTROLA DOMINIKANEK

Mecz rozpoczęły Koreanki asem serwisowym Kim Dain. Do stanu (3:3) oba zespoły grały punkt za punkt. Potem Dominikanki odskoczyły na 3-4 punkty po świetnych atakach Martinez i Peni. (5:8). W połowie partii przewaga Dominikanek cały czas wzrastała, dzięki skutecznej grze w ataku i w bloku. (11:18) Koreanki zaczęły popełniać coraz więcej błędów i nie kończyły swoich ataków. Utknęły w jednym ustawieniu. (11:23) Ostatni punkt w tym secie zdobyła atakiem Geraldine Gonzalez (13:25)

ZAGRYWKA I SKUTECZNY ATAK

Początek 2. partii wyglądał niemal identycznie jak pierwszej. Do stanu 4:4 oba zespoły nie zbudowały żadnej przewagi punktowej. Potem 5 kolejnych oczek zdobyły Dominikanki, dzięki skutecznym atakom Yonkairy Peni oraz bardzo dobrzej grze w polu serwisowym. Dwoma asami z rzędu popisała się Niverka Marte. (7:14) Dominikanki znacznie powiększały swoją przewagę, dzięki silnym atakom Gonzalez. (8:16) Koreankom udało się odrobić kilka punktów i zmniejszyć przewagę do 4 punktów, dzięki lepszej zagrywce i zdobyciu kilku punktów blokiem. (16:20) Niestety nie udała im się pogoń punktowa i drugi set również padł łupem reprezentacji Dominikany po skutecznym ataku Martinez. (19:25)

POPRAWA GRY NIE WYSTARCZYŁA

Ostatni set również rozpoczął się grą punkt za punkt. Pierwszą dwu punktową przewagę w tym meczu zdobyły Koreanki przy stanie 6:4. Jednak nie trwało to długo. Dominikanki ponownie zaczęły grać skutecznie w ataku i odskoczyły reprezentantkom Korei Południowej na 3 punkty. (8:11) Do połowy seta utrzymywała się przewaga po stronie Dominikany. (15:12) Świetny atak Tapi powiększał wciąż przepaść punktową między zespołami. (13:18) Koreanki starały się odrabiać punkty między innymi atakami z środka siatki i kilkoma blokami punktowymi, ale 3-4 punktowa przewaga utrzymywała się przez większość seta. (17:20) Ostatni punkt w tym meczu zdobyła Madeline Guillen atakiem z drugiej linii. (20:25) Reprezentantki Dominikany przez wszystkie sety kontrolowały to spotkanie i zwyciężyły zdecydowanie 3:0.

Korea Południowa – Dominikana 0:3

(13:25, 19:25, 20:25)

Składy zespołów:

Korea: Dain (1), Juah (5), Sohwi (9), Jeongah (2), Jiyun J. (12), Hoyoung, l: Dahye oraz Jiwon, Jeongmin, Seungju, Sarang, Jiyun M. (4)

Dominikana: Marte (4), Tapia (11), G. Gonzalez (6), Pena Isabel (9), B. Martinez (11), J. Martinez (4), l: Martinez-Caro oraz Arias (6), Eve (2), Peralta (1), Guillen (3)

Decydujące błędy w ataku

Mecz dobrze otworzyły Tajki dwoma skutecznymi atakami Chatchu-On Moksri. Jednak Kanadyjki niedługo później wyrównały wynik (3:3). Pierwsze na trzypunktowe prowadzenie wyszły Azjatki, dzięki atakom Srithhong i Moksri. (11:8). Po czasie wziętym przez trenerkę Kanady Shannon Winzer, Kanadyjki odrobiły 2 punkty. (11:9) W połowie 1. seta, przy stanie 14:14 gra się wyrównała. Tajki zaczęły grać mniej uważnie, popełniały błędy w ataku i na prowadzenie wyszły ich przeciwniczki. (15:19). Kanadyjki zdobyły punkt z zagrywki i coraz skuteczniejsze były ich skrzydłowe. Utrzymywały 2-punktową przewagę (19:21). Ostatnie punkty w tej partii dla kraju z Ameryki Północnej zdobyły – Emily Maglio i atakująca Kiera Van Ryk. (21:25)

Świetna gra Kiery Van Ryk

Drugi set bardzo dobrze zaczęły Kanadyjki dzięki dwóm asom serwisowym Hilary Johnson i atakom Kiery Van Ryk. (0:4) Po czasie dla Tajlandii, zawodniczkom udało się zdobyć kilka punktów, jednak nie zniwelowały przewagi z początku partii. (3:6) Zawodniczki z kraju klonowego liścia nie zwalniały, dzięki kolejnym świetnym atakom Van Ryk oraz skutecznemu blokowi Magilo, zdobyły 6-punktową przewagę (3:9). Tajki utknęły w jednym ustawieniu. W ataku nie do zatrzymania była atakująca kanadyjska oraz wtórowały jej Maglio i Hilary Johnson. (10:20) Drużynie z Azji udało się zdobyć jeszcze tylko 3 punkty, ale ostatnie słowo należało do Emily Maglio, która zdobyła ostatni punkt atakiem. (13:25)

Przełamanie Tajek

W trzecim secie gra początkowo była wyrównana. (2:2) Pierwszą trzypunktową przewagę zdobyły Tajki po dobrych atakach Hattayi Bamrungsuk i Chatchu-On Moksri. (8:4). Wtedy czas wzięła trenerka Kanady, co pozytywnie wpłynęło na jej zespół, który odrobił część strat, dzięki skutecznym atakom Van Ryk. (9:8) Oba zespoły przez chwilę grały równo, wynik oscylował w okolicy remisu. (11:10) Wtedy ponownie Tajki włączyły „5 bieg” i zdobyły 4-punktową przewagę. (14:10) Świetną grę pokazywała Bamrungsuk. Drużyna z Kanady nie dawała za wygraną. W ataku zaczęła ponownie brylować Van Ryk. (18:18). Końcówka tej partii należała jednak do Tajek, której zdobyły w krótkim czasie 6 punktów. Ostatnie „oczko” na swoim koncie, po skutecznym ataku zapisała Moksri. (25:20)

Zagrywka i atak nie do zatrzymania

Podrażnione przegraną Kanadyjki fantastycznie rozpoczęły 4. seta od kilkupunktowej przewagi. (1:5) Tajki początkowo popełniały mnóstwo błędów. Po czasie dla ich drużyny, ich gra zaczęła wyglądać lepiej. Punkty zdobywały Moksri, Sooksod i Bamrungsuk. (4:6) Trwało to tylko chwilę, bo zaraz do głosy doszły zawodniczki z Ameryki Północnej, dzięki świetnym atakom Alexy Gray i asie serwisowym Hilary Johnson. (4:11) W połowie seta przewaga Kanadyjek tylko się zwiększała. Tajki nie były w stanie znaleźć recepty na ataki Van Ryk i Brie King. (10:18) Udało im się zdobyć jeszcze kilka punktów, dzięki skutecznej grze Sooksod i Bamrungsuk. (15:23). Jednak ostatnie słowo w tym secie, a zarazem meczu należało do reprezentacji Kanady. 25 punkt dla swojego zespołu zdobyła najlepsza zawodniczka w tym meczu – Kiera Van Ryk. (17:25) W całym spotkaniu kanadyjska atakująca zdobyła aż 22 punkty dla swojej drużyny.

Tajlandia – Kanada 1:3

(21:25, 13:25, 25:20, 17:25)

Tajlandia: Wipawee  (10), Pornpun, Thatdao (4), Hattaya (7), Pimpichaya (9), Chatchu-On (16), Piyanut (libero) oraz Donphon (1), Sasipapron (1), Thanacha (9)

Kanada: Van Ryk (22), White (8), Gray (13), Brie (6), Johnson (5), Maglio (14), Murmann (libero) oraz Savard (2), Van Buskirk (1)

Artykuł LN: Koreanki bez szans w meczu z reprezentacją Dominikany. Kanadyjki lepsze od Tajek. pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.