II liga M: Gospodarze najlepsi w turnieju finałowym

W ostatnim dniu turnieju finałowego II ligi mężczyzn zespoły rywalizowały o to, na jakich miejscach zakończą rywalizację. Kwestia awansu do I ligi rozwiązała się jednak dzień wcześniej. Na pierwszym miejscu turniej zakończyli gospodarze – CUK Anioły Toruń. W meczu, który decydował o tym, kto zajmie o 3. miejsce, wygrała UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został Łukasz Sternik, rozgrywający gospodarzy.

Dobry początek AVII nie wystarczył

Trener Rosa w ostatnim spotkaniu posłał do gry głównie siatkarzy, którzy byli zmiennikami we wcześniejszych pojedynkach. Początkowo gra była zacięta a zespoły wymieniały się skutecznymi atakami. Swoje akcje kończył Tomasz Kotyla. Po asie tego zawodnika AVIA Solar wyszła na prowadzenie 17:14. Mimo starań Sparta nie była w stanie odrobić strat. W końcówce mocne zagrywki dołożył Szymon Soboń. Seta zakończył blok na Łukaszu Kaczorowskim.

Od początku drugiej odsłony to Sparta przejęła inicjatywę. Przy stanie 7:3 dla podopiecznych trenera Rosy interweniował szkoleniowiec rywali. Dobrze funkcjonował blok grodziszczan (3:10). Serię przy zagrywkach Tomasza Belczyka zakończył dopiero błąd tego zawodnika (4:12). W dalszej fazie seta sędziszowianie kończyli pojedyncze akcje, ale nie wystarczyło to, by zagrozić przeciwnikom. Rozgrywający AVII Solar starał się korzystać ze swoich środkowych. Zdarzały się przedłużone akcje, ale głównie padały łupem Sparty. Atak Macieja Otasztyka i autowy atak Igora Józefackiego zamknęły seta.

Pod kontrolą Sparty

Początkowo obie drużyny grały falami. Skuteczne akcje przeplatane były błędami (11:11). W drugiej części seta do głosu zaczęli dochodzić siatkarze Sparty. Stopniowo budowali przewagę. Ręki w ataku nie wstrzymywał Łukasz Kaczorowski. Mimo interwencji trenera Józefackiego dystans pozostawał wyraźny. Pojedynczy blok na Strzygle dał piłki setowe Sparcie. Drugą z nich wykorzystał zagraniem z szóstej strefy Bartosz Stępień.

Od pierwszych akcji czwartej odsłony to Sparta kontrolowała grę. Po kontrataku Kaczorowskiego było już 7:3. Sędziszowianie starali się walczyć, jednak nie potrafili znaleźć sposobu na rozpędzonych rywali. Gra Sparty nie była pozbawiona błędów, ale pomyłki nie wpływały znacząco na wynik (9:15). Gdy przechodzącą piłkę skończył Ostasztyk było już 21:11. Zagranie po skosie Tomasza Błądzińskiego dało serię piłek meczowych Sparcie. Kropkę nad i grodziszczanie postawili podwójnym blokiem.

MVP: Rafał Maluchnik

AVIA Solar Sędziszów Małopolski – UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki 1:3
(25:20, 18:25, 19:25, 13:25)

Składy zespołów:
AVIA Solar: Soboń, Bilski, Perłowski, Szymanik, Kotyla, Lasocki, Szczęch (libero) oraz Szytuła (libero) oraz Polek, Marciniak, Szczygieł i Józefacki
Sparta: Ostasztyk, Bieńkowski, Błądziński, Belczyk, Lizińczyk, Stępień, Hajbowicz (libero) oraz Maluchnik, Kaczorowski i Klepacz

Anioły nadawały rytm

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią trener Stelmach dał zagrać zmiennikom. Podobnie postąpił trener Ogonowski. Od początku gospodarze wywierali presję zagrywką (2:6). Torunianie skuteczniej atakowali i ustawiali szczelne bloki, po zatrzymaniu Płanety interweniował trener Ogonowski (4:9). Większość punktów rudzińczanie otrzymywali od rywali po błędach. Gdy asa dołożył Łukasz Walawender, kolejną przerwę wykorzystał szkoleniowiec przyjezdnych (7:14). Zdarzały się chaotyczne akcje. Skutecznie punktowali środkowi KS Rudziniec (13:19). W końcówce siatkarze z Rudzińca odrobili kilka punktów. Po ataku Rafała Faryny torunianie mieli kolejne piłki setowe (17:24). Zagrywka w siatkę Jakuszczonka dała ostatni punkt rywalom.

W drugiej partii torunianie kontynuowali skuteczną grę. Dobra postawa Mikołaja Sarneckiego pozwoliła gościom odrobić straty (8:8). Problemy ze skończeniem akcji miał Mateusz Król, przy stanie 9:12 interweniował trener Ogonowski. Kontrataki kończył Bartosz Grzona. Po kolejnym bloku Aniołów ponownie zawodników do siebie przywołał szkoleniowiec ekipy z Rudzińca (12:17). Ze zmiennym szczęściem punktował Adam Surgut. Coraz lepiej funkcjonował blok gości. Set toczył się pod kontrolą torunian. Autowy atak z lewego skrzydła zakończył partię.

Gospodarze dyktowali warunki

Po asach Surguta Anioły wyszły na prowadzenie 8:4. Podobnie jak w poprzednich setach, również w tym torunianie ustawiali szczelne bloki (7:13). Raz za razem punktował Faryna. Gdy ten siatkarz dołożył asa, kolejną przerwę w tym meczu wykorzystał trener Ogonowski (9:16). Dopiero po autowej zagrywce atakującego rywale zrobili przejście (10:18). Do końca to torunianie kontrolowali grę. Atak po bloku w aut Faryny dał serię piłek meczowych Aniołom (14:24). Ostatni punkt w sezonie 2023/2024 padł po ataku przez środek Łukasza Zimonia.

Po spotkaniu wyróżniono dwóch zawodników – Mikołaja Sarneckiego z KS Rudziniec i Łukasza Zimonia z ekipy gospodarzy.

CM SOLEUS Klub Sportowy Rudziniec – CUK Anioły Toruń 0:3
(19:25, 20:25, 15:25)

KS Rudziniec: Płaneta, Zubko, Sarnecki, Król, Jakuszczonek, Wikło, Łagodziński (libero)
Anioły: Brzóstowicz, Walawender, Grzona, Zimoń, Faryna, Surgut, Detmer (libero)

Artykuł II liga M: Gospodarze najlepsi w turnieju finałowym pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.