MŚ K, gr. B: Mamy pierwszą niespodziankę, Turczynki pokonane

Takiego falstartu kandydata do medalu nikt się nie spodziewał. Turcja była pewniakiem do wygrania wszystkiego w grupie B, tymczasem już w pierwszym meczu zeszła z boiska pokonana. Tajki zaskoczyły siatkarki Guidettiego i po pięciu setach cieszyły się ze zwycięstwa.

Otwarcie spotkania toczyło się punkt za punkt. Mimo starań Thatdao Nuekjang i Chatchu-On Moksri Turczynki zaczęły budować przewagę. Cansu Ozbay równomiernie rozkładała atak. Gdy zafunkcjonował turecki blok, o czas poprosił trener Tajek (13:10). Z akcji na akcję różnica punktowa powiększała się, po mocnym ataku Ebrar Karakurt było już 17:12. W kolejnej akcji zablokowana została Ajcharaporn Kongyot, ponownie zawodniczki do siebie przywołał Danai Sriwacharamaytakul. Po czasie asa posłała Saliha Sahin. Tajki starały się walczyć, ale dystans pozostawał bardzo wyraźny (21:14). Kiwka Sahin i autowe zagranie Chatchu-On Moksri dały ostatnie punkty Turczynkom.

W drugim secie to Tajki lepiej rozpoczęły, gdy asa posłała Chatchu-On Moksri prowadziły 6:3. Stopniowo Turczynki odrobiły straty, ale nie zdołały przejąć inicjatywy. Siatkarkom z Turcji zdarzało się popełniać błędy i po kontrataku Ajcharaporn Kongyot rywalki ponownie prowadziły trzema punktami – 11:8. Gdy w kolejnej akcji atak zepsuła Sahin, interweniował trener Guidetti. Głównie za sprawą ataków Karakurt i Hande Baladin Turczynki zaczęły odrabiać straty i o czas poprosił tajski szkoleniowiec (14:16). Asy Karakurt wyprowadziły jej drużynę na prowadzenie – 17:16. W dalszej fazie seta nie brakowało zaciętej walki, wymiany były przedłużone (21:21). Do końca nie brakowało emocji, Turczynki doprowadziły do walki na przewagi. Obie drużyny miały swoje szanse. Ostatnie słowo w tej odsłonie należało do Chatchu-On Moksri.

Chociaż pierwsze akcje trzeciego seta należały do Turczynek, Tajki szybko odrobiły straty (6:6). Tym razem reprezentantki Tajlandii nie zdołały przełamać rywalek. W kolejnych akcjach dystans powiększał się, przy stanie 13:9 o czas poprosił tajski szkoleniowiec. Raz za razem atakowały Baladin i Karakurt, dystans utrzymywał się (15:10). Tajki nie miały zamiaru dać za wygraną, celne zagrania Chatchu-On Moksri i Hattayi Bamrungsuk pozwoliły zmniejszyć dystans do dwóch oczek, interweniował trener Guidetti (17:15). Ręki w ataku wciąż nie wstrzymywała Karakurt. Siatkarki z Tajlandii wciąż walczyły o doprowadzenie do remisu i po kiwce z lewego skrzydła złapały kontakt punktowy (20:19). Tajki wywierały presję zagrywką (23:22). Kiwka Elif Sahin zakończyła nierównego seta.

W czwartek odsłonie Turczynki popełniały proste błędy. Rywalki prezentowały znacznie skuteczniejszą siatkówkę. Już przy stanie 10:6 dla Tajek interweniował turecki szkoleniowiec. Z czasem przy zagrywkach Zehry Gunes sytuacja zaczęła się zmieniać. Gdy kontratak wykorzystała Meryem Boz interweniował trener Tajek (10:13). Nie brakowało długich wymian. Kiwka Ilkin Aydin dała Turczynkom remis (15:15). Podopieczne trenera Guidettiego nie poszły za ciosem. Raz za razem punktowała Bamrungsuk i przy stanie 20:17 dla Tajek drugą przerwę wykorzystał Giovanni Guidetti. Mimo interwencji szkoleniowca Turczynki nie potrafiły zatrzymać rozpędzonych rywalek. Punkt na wagę tie-breaka zdobyła Chatchu-On Moksri.

W piątej partii siatkarki z Turcji skuteczne akcje przeplatały z pomyłkami. Tajki nie pomagały sobie psując zagrywki, gdy w tym elemencie błąd popełniła Ajcharaporn Kongyot nastąpiła zmiana stron (8:7). W kolejnych akcjach inicjatywa leżała po tajskiej stronie, czujnie na siatce grała Sasipapron Janthawisut (9:11). Kiwka Karakurt i jej blok pozwoliły Turczynkom wyrównać (11:11). W końcówce więcej zimnej krwi zachowały reprezentantki Tajlandii. Gdy pojedynczy blok zatrzymał zagranie Boz, Tajki miały piłki meczowe. Po czasie dla trenera Guidettiego Turczynki zapunktowały blokiem, ale zagrywka w taśmę Baladin zamknęła mecz.

Turcja – Tajlandia 2:3
(25:17, 29:31, 25:22, 19:25, 13:15)

Składy zespołów:
Turcja: Erdem (13), Baladin (17), Karakurt (24), Ozbay (1), Sahin S. (5), Gunes (15), Akoz (libero) oraz Boz (3), Aydin (12), Sahin E. (1) i Ismailoglu
Tajlandia: Kongyot (9), Kokram (12), Nuekjang (9), Bamrungsuk (10), Guedpard (2), Moksri (33) Sanitklang (libero), Pannoy (libero) oraz Janthawisut (7), Sooksod i Jaisaen

Artykuł MŚ K, gr. B: Mamy pierwszą niespodziankę, Turczynki pokonane pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.