Piłka siatkowa

MP juniorek: Bez wielkich emocji w pierwszym dniu finałów

W Olecku rozpoczęły się finały mistrzostw Polski juniorek. W grupie A trzysetowe zwycięstwa odniosły siatkarki MKS-u Kalisz i ŁKS-u Łódź. Kaliszanki pokonały nadspodziewanie łatwo Wieżycę Stężyca, a łodzianki okazały się lepsze od MKS-u Dąbrowa Górnicza. W grupie B Energetyk Poznań pokonał 3:1 Atenę Warszawa, a świetne zawody rozegrała Martyna Borowczak. W ostatnim spotkaniu Pałac Bydgoszcz w trzech setach pokonał BKS Stal Bielsko-Biała.

W pierwszym meczu grupy A zmierzyły się zespoły ze Stężycy i Kalisza, które są wymieniane w gronie faworytów do medalu. Od początku meczu siatkarki ze Stężycy miały problemy z przyjęciem, co pozwoliło MKS-owi na uzyskanie niewielkiej przewagi, ale rywalki odrobiły straty. Kaliszanki znowu odskoczyły (18:13), trener Dawid Michor próbował coś zmienić, ale MKS nie dał się już dogonić. Seta atakiem zakończyła Patrycja Łagida i kaliszanki wygrały do 22.

W drugim secie prowadzenie na początku przechodziło z rąk do rąk. Od stanu 11:11 to MKS zdobył cztery punkty z rzędu, ale po chwili znów był remis 16:15. Zacięta walka trwała do stanu 22:22, potem podopieczne trenera Widery nie pozwoliły na wiele rywalkom. Seta wynikiem 25:22 zakończył as serwisowy Zofii Sobanty, Trzeciego seta po błędach rywalek dużo lepiej rozpoczął MKS. Wieżyca walczyła jeszcze do stanu 13:16. Potem na zagrywce pojawiła się Aleksandra Grzelak i… zagrywała już do końca meczu. Kaliszanki wygrały wysoko tego seta do 13 i cały mecz 3:0. Najlepszą zawodniczką meczu została wybrana rozgrywająca MKS-u – Oliwia Poreda.

GKS Wieżyca 2011 Stężyca – Energa MKS Kalisz 0:3
(22:25, 22:25, 13:25)

Świetnie rozpoczęły mecz z ŁKS-em siatkarki MKS-u Dąbrowa Górnicza, które po kilku piłkach prowadziły już 5:1. Przewaga dąbrowianek utrzymywała się do stanu 12:7, jednak po przerwie na życzenie trenera Wojciecha Blomberga łodzianki wzięły się ostro do pracy. Szybko doprowadziły do remisu, a po asie serwisowym Julity Piaseckiej wyszły na prowadzenie 15:14. Kolejny trzy piłki wygrał również ŁKS, ale dąbrowianki w końcówce wyrównały (23:23). Dwa ataki Julity Piaseckiej dały jednak wygraną łodziankom.

W drugim secie znów lepiej rozpoczęły siatkarki MKS-u, ale po chwili po asie serwisowym Natalii Jakubek to ŁKS prowadził 6:5. Gra się wyrównała, prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, dąbrowianki odskakiwały na kilka punktów, ale za każdym razem zespół ŁKS-u odrabiał straty. Bardzo dobrze w ataku łodzianek radziła sobie Oliwia Laszczyk. Od stanu 23:22 dla MKS-u punktowały już tylko podopieczne trenera Blomberga, a seta wynikiem 25:23 dla ŁKS-u zakończył as serwisowy Julii Kłosowskiej. Trzeciego seta dąbrowianki znów rozpoczęły do prowadzenia 4:1, ale ełkaesianki szybko przejęły inicjatywę. ŁKS prowadził już 13:8, a gdy rywalki odrobiły część strat (13:16) trener Blomberg przerwał grę. W końcówce na boisku rządziły już łodzianki, które wygrały 25:16, a mecz zakończyła atakiem Julita Piasecka, wybrana najlepszą zawodniczką tego meczu.

MKS Dąbrowa Górnicza – ŁKS Łódź 0:3
(23:25, 23:25, 16:25)

W grupie B rywalizację zainaugurowały zespoły Ateny Warszawa i Energetyka Poznań. To poznanianki w pierwszym secie po asie serwisowym Weroniki Ziętkiewicz prowadziły 4:1, ale Atena szybko odrobiła te straty. Potem jednak Energetyk znów odskoczył i po zbiciu Wiktorii Niwald prowadził 12:7. Świetnie na siatce radziła sobie Martyna Borowczak i poznanianki utrzymywały kilkupunktową przewagę, jednak zmiany w zespole z Warszawy przyniosły efekt i w końcówce Atena zmniejszyła straty (21:23). Atak Aleksandry Jedut w siatkę zakończył jednak pierwszego seta wygraną poznanianek. W drugiej partii siatkarki ze stolicy popełniały mnóstwo błędów, co skrzętnie wykorzystywały rywalki. Energetyk prowadził 9:3, a po asie serwisowym Borowczak już 15:14. Zespół Ateny był wyraźnie bezradny i przegrał tego seta wysoko do 10.

Początek trzeciego seta był wyrównany, a walka punkt za punkt trwałą do stanu 12:12. Potem przewagę zaczęły budować siatkarki Ateny, a Energetyk wyraźnie osłabł (18:14). Po asie serwisowym Wiktorii Kowalczyk było już 21:15, a seta wygraną do 18 zakończyła atakiem kapitan Ateny Aleksandra Jedut. Warszawianki doskonale rozpoczęły czwartego seta (4:0), jednak po chwili już był remis 5:5. Potem znów inicjatywę przejęły poznanianki, prowadziły 15:10, 19:13 i… straciły cztery punkty z rzędu. W końcówce podopieczne trenera Marcina Orlika nie dały sobie jednak wydrzeć wygranej. Dwa asy serwisowe Martyny Borowczak i atak Malwiny Stachowiak dały im wygraną 25:19 i 3:1 w całym meczu. Nagrodę dla najlepszej zawodniczki spotkania odebrała Martyna Borowczak.

Atena Warszawa – Enea Energetyk Poznań 1:3
(21:25, 10:25, 25:18, 19:25)

W ostatnim czwartkowym meczu Pałac Bydgoszcz bez większych problemów pokonał BKS Stal Bielsko-Biała. Po wyrównanym początku pierwszego seta (6:6) bydgoszczanki odskoczyły rywalkom na sześć punktów i po ataku Pauliny Reiter prowadziły już 12:6. Dobrze w ataku radziła sobie również Zuzanna Kuligowska i przewaga Pałacu rosła. BKS popełniał sporo błędów. W końcówce próbowała zespół do walki poderwać jeszcze Sara Wagner, ale bielszczanki przegrały wyraźnie do 12.

W drugiej partii przewaga Pałacu zarysowała się już od samego początku (7:3). Po asie serwisowym Oliwii Pietrzak podopieczne trenerki Agaty Kopczyk prowadziły już 16:8. Od stanu 22:15 BKS znów zerwał się do walki i wykorzystując błędy rywalek odrobił część strat. W końcówce jednak skuteczne zagrywki Pietrzak dały bydgoszczankom wygraną do 19. Trzeci set wyrównany był do stanu 7:5 dla Pałacu – potem BKS znów stanął i po ataku Pauliny Reiter zespół z województwa kujawsko-pomorskiego prowadził już 16:7. Trenerzy obu drużyn postanowili powoli wprowadzać na boisko zawodniczki rezerwowe wiedząc, że wynik meczu raczej nie ulegnie już zmianie. Trzeciego seta wynikiem 25:12 zakończyła kiwką Zuzanna Kuligowska, a nagrodę dla najlepszej zawodniczki meczu odebrała Paulina Reiter.

BKS Stal Bielsko-Biała – KS Pałac Bydgoszcz 0:3
(13:25, 19:25, 12:25)

Artykuł MP juniorek: Bez wielkich emocji w pierwszym dniu finałów pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.