TL: Radomianki z kompletem punktów w Kaliszu

Sporo emocji przyniosło spotkanie otwierające 11. kolejką TAURON Ligi pomiędzy Energą MKS Kalisz i E.Leclerc MOYA Radomką Radom. Młody zespół z Kalisza ambitnie walczył z wyżej notowanymi radomiankami. Ostatecznie jednak drużyna prowadzona przez Riccardo Marchesiego wywiozła z Kalisza komplet punktów. Jedynie w czwartym secie Radomka zaprezentowała się jako zespół wyraźnie lepszy. Najlepszą zawodniczką spotkania została wybrana Julia Twardowska, która zanotowała na swoim koncie 16 punktów.

Początek meczu był wyrównany, inicjatywa była co prawda po stronie siatkarek Radomki, które dobrze grały blokiem, jednak psuły zagrywki (5:5). Dopiero uderzenia Justyny Łukasik oraz Bruny Honorio pozwoliły przyjezdnym objąć prowadzenie (7:5). Kaliszanki od razu doprowadziły do wyrównania, a as Moniki Ptak dał im lekką przewagę (8:7). Wynik zmieniał się dynamicznie, żaden z zespołów nie był w stanie zbudować znaczącego dystansu punktowego (12:12). Dwie wykorzystane kontry, najpierw przez Honorio, a następnie przez Janisę Johnson, ponownie dały jednak radomiankom minimalną przewagę (15:13). Powiększyły ją one sprytnym atakiem Izabeli Bałuckiej na środku siatki (19:16). W końcówce podopieczne trenera Ricardo Marchesiego pewnie wykorzystywały kontry i zmierzały po zwycięstwo (23:18). Kaliski zespół nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa, najpierw skutecznie zaatakowała Julia Szczurowska, a następnie asa zanotowała Magdalena Damaske i przewaga Radomki stopniała (21:23). Uderzenie Łukasik ze środka przełamało niemoc przyjezdnych i dało im piłkę setową. Błąd ustawienia kaliszanek zakończył natomiast seta (25:21).

Przegrana pierwsza partia nie zniechęciła gospodyń, które po bloku na Johnson i błędzie Honorio objęły nieznaczne prowadzenie (3:1). Mocne uderzenie atakującej Radomki szybko pozwoliło jej zespołowi doprowadzić jednak do wyrównania, a błędy Eweliny Polak i Damaske oraz skuteczne przebicie piłki sytuacyjnej przez Łukasik dały im przewagę (8:5). Kaliszanki słyną w lidze z waleczności, co było widać w tym meczu – nie poddały się, skutecznie zaatakowała Monika Gałkowska, dwie pomyłki zanotowały radomianki i już było po 8. Chwilę później to gospodynie były na prowadzeniu po bloku Ptak (11:9). Między zespołami wywiązała się zacięta walka, a as serwisowy Honorio dał przewagę przyjezdnym (16:14). Blok Johnson na Damaske pozwolił im dodatkowo powiększyć dystans (19:16). Dwa kolejne błędy przyjmującej z Radomia oraz mocny atak Zuzanny Szperlak spowodowały, że było po 19. W końcówce gra toczyła się punkt za punkt i o wyniku seta decydowała walka na przewagi. Ostatecznie zepsuta zagrywka Julii Twardowskiej oraz zatrzymanie Łukasik na środku dały zwycięstwo kaliszankom (26:24).

W trzeciej partii inicjatywa od początku była po stronie przyjezdnych, głównie za sprawą ataków duetu Twardowska – Honorio (5:3). Przebicie piłki przechodzącej przez Bałucką oraz blok Katarzyny Skorupy na Damaske pozwoliły im dodatkowo powiększyć prowadzenie (9:5). Kaliszanki bardzo się starały, by odrobić straty, jednak gdy tylko zdobywały punkt po długiej akcji, natychmiast psuły zagrywkę, nie myliły się natomiast radomianki (16:12). Dopiero kontry wykorzystane przez Gałkowską pozwoliły gospodyniom zmniejszyć dystans (16:17). Chwilę później było już po 19, gdy błąd przejścia linii środkowej popełniła Johnson. W końcówce blok Justyny Łukasik i mocny atak Julii Twardowskiej na kontrze dały przewagę Radomce, której zespół już nie roztrwonił i wygrał 25:22 po udanej kiwce Honorio.

Początek czwartego seta obfitował w długie akcje, ale atak Damaske i błąd Honorio dały przewagę gospodyniom (6:4). Radomianki szybko doprowadziły do wyrównania za sprawą bloku Honorio, a chwilę później jej skuteczna kiwka i kontra Johnson dały im prowadzenie (10:7). Serię przyjezdnych przełamała dopiero Szperlak na lewym skrzydle, a następnie asa zanotowała Ptak (9:11). Kaliszanki nie zdołały jednak całkowicie odrobić strat, ponownie nie do zatrzymania był duet Twardowska – Honorio i zespół z Radomia odbudował przewagę (13:9). W drugiej części seta błąd w ważnej akcji popełniła Gałkowska, asa zaserwowała Twardowska, co dodatkowo powiększyło dystans (12:18). W końcówce podopieczne trenera Jacka Pasińskiego nie zdołały znaleźć recepty na zagrania rywalek, pojedyncze efektowne akcje Weroniki Centki to było za mało (16:23). Ostatecznie mocny atak Twardowskiej dał przyjezdnym piłkę meczową, autowe uderzenie Szperlak zakończyło spotkanie (25:16).

MVP: Julia Twardowska

Energa MKS Kalisz – E.Leclerc MOYA Radomka Radom 1:3
(21:25, 26:24, 22:25, 16:25)

Składy zespołów:
MKS: Polak (2 pkt.), Ptak (8), Damaske (10), Szperlak (13), Centka (8), Gałkowska (17), Łysiak (libero) oraz Bednarek, Szczurowska (2), Bałuk, Kucharska i Mazur (libero
Radomka: Honorio Marques (19), Bałucka (5), Johnson (18), Łukasik (11), Twardowska (16), Skorupa (3), Witkowska (libero) oraz Biała

Artykuł TL: Radomianki z kompletem punktów w Kaliszu opublikowany na Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.