Finały MP juniorów: Ponad dwugodzinny półfinał dla Jastrzębskiego Węgla

Również drugie z półfinałowych spotkań rozstrzygnęło się w tie-breaku. Jastrzębski Węgiel o prawo gry o złoty medal zmierzył się z Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Podopieczni Dariusza Luksa wytrzymali nerwową końcówkę i wygrali piątą partię. W finale zagrają z MOS-em Wola Warszawa, natomiast AZS o brąz zagra z Treflem Gdańsk.

Pierwsze momenty należały do graczy z Częstochowy, którzy po zagrywkach Michała Nowakowskiego prowadzili 6:3. Ten moment seta zdecydowanie należał do AZS-u, który ustawiał sobie wszystko serwisem (11:5). Jastrzębianie szybko wrzucili wyższy bieg, wyraźnie zmniejszając dystans (14:16). N tablicy wyników chwilę później pojawił się remis po 17, a błąd przejścia linii 3. metra sprawił, że o oczko lepsi byli podopieczni Dariusza Luksa (18:17). Długą akcję zakończył przytomnym atakiem Przemysław Kupka (20:20) i końcówka miała wyłonić zwycięzcę pierwszej odsłony. Wydawało się, że w lepszej sytuacji jest AZS, ale wtedy Michał Gierżot wykorzystał kontrę (24:23), natomiast atak po antence rywali przechylił szalę zwycięstwa na korzyść Jastrzębskiego Węgla.

W drugim secie na początku żadna z ekip nie potrafiła wywalczyć wyraźnego prowadzenia (8:8), obie popełniały też sporą ilość błędów. W połowie partii na dwa oczka odskoczyli siatkarze spod Jasnej Góry (16:14). Niewiele to dało, bowiem ponownie w kluczowej fazie seta o oczko lepsi byli gracze ze Śląska (20:19), przewagę zwiększył Krystian Walczak i jego zagrywka (21:19). Świetny blok częstochowian wyrównał stan rywalizacji (23:23) i to oni mieli pierwszą piłkę setową (24:23). Tej okazji już nie zmarnowali i po błąd podwójnego odbicia Dawida Gruszczyńskiego zakończył tę odsłonę.

Początek seta numer trzy należał do Jastrzębskiego Węgla (7:4), który zbudował sobie wyraźne prowadzenie (13:7). Potem jednak popełnił całą serię błędów, do tego pojedynczym blokiem zapunktował Michał Nowakowski (10:13). Michał Gierżot wykorzystał piłkę przechodzącą i jego zespół miał cztery oczka więcej (17:13). Z tej przewagi nic nie zostało, kiedy kontrę skończył Kupka (19:19) i walka rozpoczęła się od nowa. Wszystko ponownie miało decydować się w końcówce (24:24). Błąd podwójnego odbicia po stronie jastrzębian dał piłkę setową AZS-owi, a blok na Gierżocie sprawił, że to klub z Częstochowy prowadził w całym meczu.

Znów to jastrzębianie lepiej rozpoczęli seta (6:3), przy serwisach Gierżota było już 9:3.  Gracze Dariusza Luksa znów nie potrafili jednak utrzymać swojej bezpiecznej przewagi i po asie serwisowym Jakuba Kamińskiego AZS przegrywał już tylko 7:10. Jastrzębski Węgiel znów odskoczył i dobry serwis Huberta Chudziaka sprawił, że tablica wyników pokazywała 15:9. Tym razem gracze ze Śląska nie dali sobie wydrzeć przewagi, po akcji na siatce Patryka Cichosza prowadzili 20:11. Walczak w skutecznej kontrze dał piłkę setową (24:15) i to on chwilę później doprowadził do tie-breaka.

Błędy częstochowian dały rywalom korzystny wynik na początku tie-breaka (2:0). Dawid Gruszczyński zaatakował z drugiej piłki (4:1), Przemysław Kupka i jego as serwisowy pozwoliły na nawiązanie kontaktu punktowego (3:4), a szczęśliwy serwis Michała Nowakowskiego przechylił szalę minimalnie na korzyść AZS-u (6:5). Przy zmianie stron to jednak Jastrzębski Węgiel miał o oczko więcej (8:7), błędy rywali jedynie powiększyły dystans (10:8). Przemysław Kupka był motorem napędowym swojej drużyny (11:12) i to on świetnym serwisem wyrównał stan na tablicy wyników (12:12). Tym razem jastrzębianie wytrzymali nerwową końcówkę i po kontrze Krystiana Walczaka cieszyli się z awansu do finału.

MVP: Krystian Walczak

Jastrzębski Węgiel – Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa 3:2
(25:23, 23:25, 26:28, 25:16, 15:13)

Składy zespołów:
Jastrzębski: Cichosz (5), Czyżowski (1), Gruszczyński (2), Gierżot (28), Walczak (27), Połyński (8), Janicki (libero) oraz Szymczak, Komorowski, Chudziak (4), Brzoza, Jarosiński i De Oliveira
AZS: Kamiński (7), Bąkiewicz (3), Fijałkowski (5), Nowakowski (14), Gniecki (2), Lal (4), Skopiński (libero) oraz Kupka  (27), Borkowski, Tataruch (7), Janelt i Frankowski (libero)

Artykuł Finały MP juniorów: Ponad dwugodzinny półfinał dla Jastrzębskiego Węgla opublikowany na Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.