Kwal. LM K: Chimik Jużnyj i Vasas Budapeszt z awansem

Zakończyły się kwalifikacje do fazy grupowej Ligi Mistrzyń. Pierwszym zespołem, który wywalczył awans, był ukraiński Chimik Jużnyj, który co prawda przegrał spotkanie rewanżowe z VK UP Ołomuniec 2:3, jednak był lepszy w złotym secie. Ukraińska drużyna w grupie zagra m.in. z ŁKS-em Commercecon Łódź. Drugą drużyną jest węgierski Vasas Obuda Budapeszt – podopieczne trenera Jakuba Głuszaka po raz drugi w trzech setach pokonały Partizani Tirana.

Po pierwszym spotkaniu III rundy kwalifikacji w lepszej sytuacji był Chimik, który na wyjeździe pokonał zespół z Ołomuńca 3:2. Ukraińska drużyna miała więc w meczu rewanżowym nie tylko przewagę własnego boiska, ale także wyniku. Czeszki nie miały jednak zamiaru poddać się bez walki – początek spotkania był niezwykle wyrównany. Gospodyniom dopiero w połowie seta udało się wypracować przewagę, którą w końcówce jeszcze powiększyły – wygrały tę partię 25:18. W drugiej odsłonie także to one były górą, jednak VK UP Ołomuniec postawił im cięższe warunki gry – Chimik zwyciężył 25:23.

Dobra dyspozycja czeskiego zespołu z drugiego seta przełożyła się na trzeciego – rozpoczął on od pięciopunktowego prowadzenia, które utrzymywały przez całą partię. Przyjezdne wygrały 25:19 i były bardzo zmotywowane, by odwrócić losy rywalizacji. W czwartej odsłonie meczu również przejęły inicjatywę i w połowie seta prowadziły nawet 9 punktami. Ukrainki nie poddały się jednak, zaczęły odrabiać straty i doprowadziły do wyrównania 23:23. Mimo tego, w końcówce rozgrywanej na przewagi lepsze okazały się Czeszki.

Tie-break miał podobny przebieg do czwartej partii. Ostatecznie zespół z Ołomuńca wygrał 15:13, w całym meczu 3:2 i w rywalizacji do dwóch zwycięstwa było 1:1. Wynik spotkania nie podziałał jednak na gospodynie demotywująco – to one przejęły inicjatywę w złotym secie i zwyciężyły 15:13, tym samym meldując się w fazie grupowej Ligi Mistrzyń jako pierwszy ukraiński zespół w historii. Najlepszą siatkarką gospodyń była Julija Bojko, która zdobyła 21 punktów. Chimik Jużnyj będzie przeciwnikiem ŁKS-u Commercecon Łódź w grupie C z Igor Gorgonzola Novara oraz Allianz MTV Stuttgart.

Zupełnie inny przebieg miał rewanżowy mecz między Partizani Tirana a Vasas Obuda Budapeszt. Węgierska drużyna pewnie wygrała pierwsze spotkanie 3:0 i była faworytem w całej rywalizacji. Mimo tego, albański zespół mocno rozpoczął premierową odsłonę od czteropunktowego prowadzenia. Siatkarki z Budapesztu szybko jednak otrząsnęły się i w połowie seta przejęły kontrolę nad przebiegiem meczu – wygrały sety odpowiednio do 19, 17 i 16. Najlepszą zawodniczką po węgierskiej stronie siatki ponownie była Kata Török, jednak najlepiej punktującą siatkarką była atakująca albańskiego zespołu, Yeliz Basa, która zdobyła 14 „oczek”. Vasas Obuda Budapeszt zajął ostatnie miejsce w fazie grupowej Ligi Mistrzyń i w grupie D zmierzy się z A. Carraro Imoco Conegliano, Nantes VB oraz C.S.M. Volei Alba Blaj.

Artykuł Kwal. LM K: Chimik Jużnyj i Vasas Budapeszt z awansem opublikowany na Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.