Wioślarstwo

World Games – wioślarstwo halowe włączyli do programu … internauci

60 zawodników z 28 krajów rywalizować będzie w środę oraz czwartek w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach o medale 10. światowych igrzysk w wioślarstwie halowym. Popularny ergometr jest jednym z czterech tzw. sportów zaproszonych na The World Games 2017 dzięki… internautom.

To właśnie ich głosy zadecydowały o wyborze tej dyscypliny przez organizatora, obok futbolu amerykańskiego (w finale Francja pokonała Niemcy, o trzecie miejsce Polska przegrała z USA), kickboxingu i żużla.

Ambasadorem imprezy jest Paweł Rańda. Urodzony we Wrocławiu wicemistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu (2008) w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej od zakończenia kariery w 2014 roku działa na rzecz popularyzacji aktywnego wypoczynku nad Odrą.

Jego zdaniem (i nie tylko) obiekt w Jelczu-Laskowicach, który może pomieścić prawie tysiąc kibiców,  jest idealny do rywalizacji na ergometrach. Sportowcy będą „wiosłować” na 15 przyrządach, a 25 przeznaczonych zostało do rozgrzewki.

Obiekt został zbudowany według nowej technologii, z wykorzystaniem źródeł odnawialnych, dzięki czemu znakomita jest wentylacja. Wielkim plusem jest też to, że startujący zawodnicy nie mają za plecami trybun, a jedynie okna.

Rańda trzykrotnie poprawiał rekord kraju na dystansie 2000 m, doprowadzając go do wyniku 6 minut 10 sekund. Dwa lata temu lepszy czas o trzy sekundy uzyskał Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica), który wystąpi w Jelczu-Laskowicach. Numerem jeden do złota jest jednak w tym przypadku Austriak Florian Berg.

Centrum Sportu i Rekreacji było w styczniu gospodarzem mistrzostw Polski. Złoty medal na dystansie 500 m wywalczyła wtedy Anna Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia), która jest jedną z faworytek World Games. W tym gronie wymieniane są także Szwedka Cecilia Velin i Ukrainka Olena Buriak.

Wśród mężczyzn kandydatem do podium w kategorii open na 2000 m jest Bartosz Zabłocki (AZS Szczecin). W lutym w Bostonie zdobył złoty medal mistrzostw świata na ergometrze po walce z Pawłem Szurmiejem. Znany z występów w Polsce Białorusin (zwyciężał m.in. w Ergowiosłach we Wrocławiu) twierdzi, że jest w bardzo dobrej formie i to on będzie najlepszy w rywalizacji na World Games.