Przed meczem: Standard – Lech

0 1

Pojutrze wieczorem Lech Poznań zagra na wyjeździe ze Standardem Liege, którego 5 listopada pokonał u siebie 3:1. Jeśli Kolejorz znów ogra Belgów wtedy zachowa realne szanse na awans do 1/16 finału Ligi Europy, zarobi kolejne pieniądze i przede wszystkim otrzyma już tym razem punkty do klubowego współczynnika UEFA.

Standard Liege w sezonie 2020/2021 rozegrał już 19 meczów na 2 frontach notując u siebie aż 11 spotkań w tym 5 z rzędu. Belgowie nie mieli trudnej drogi do Ligi Europy. Grali tylko u siebie eliminując kolejno walijskie Bala Town 2:0, serbską Vojvodinę Nowy Sad 2:1 (po dogrywce) oraz węgierski Videoton Fehervar 3:1. W tych 3 meczach czerwono-biali strzelili aż 4 gole z rzutów karnych, których nie mieli już w fazie grupowej Ligi Europy.

W niej Standard Liege uległ u siebie Rangersom 0:2, przegrał na wyjeździe z Benficą Lizbona 0:3 oraz poległ u nas 1:3 przez co mając 0 punktów zamyka grupę D. Standard u siebie a na wyjeździe to często dwie zupełnie inne drużyny. Mimo to, podopieczni Philippe Montaniera ograli na wyjeździe Royal Charleroi 2:1, wygrali też m.in. z Germinal Beerschot 3:0 czy podzielili się punktami 2 tygodnie temu z innym uczestnikiem Ligi Europy – Antwerp 1:1.

W tym sezonie Standard notował także wpadki jak choćby w październiku, gdy na wyjeździe przegrał ze słabym St Truiden 0:2. W miniony weekend Standard Liege nie potrafił ograć u siebie Eupen, ale wynik 2:2 nie był tak zły jak remis 3:3 w przypadku naszej drużyny. W sobotę Standard prowadził, później rywal wyrównał a od 43 minuty grał w przewadze po tym jak z boiska za czerwoną kartkę wyleciał Shamir. W drugiej połowie Euopen strzeliło gola na 2:1, w 90 minucie nawet na 3:1, który nie został uznany. Na końcu w 97 minucie Standard wyrównał za sprawa gola bramkarza Bodarta.

Dużym osłabieniem czerwono-białych cały czas jest kontuzja Zinho Vanheusdena, a więc najlepszego obrońcy, kapitana, najwyżej wycenianego zawodnika i reprezentanta Belgii, który przez ciężki uraz więzadeł w tym sezonie już nie zagra. Mimo jego braku Standard Liege nadal ma 3 najlepszą defensywę w Jupiler League 2020/2021 po Charleroi oraz FC Brugge.

Standard po 13 kolejkach z bilansem 6-5-2, gole: 17:12 jest na 5. miejscu w tabeli. Drużyna z Liege zgromadziła dotąd 23 punkty tracąc tylko 3 oczka do FC Brugge. Wliczając oba fronty najwięcej bramek w tym sezonie strzelił pomocnik Selim Amallah, który ma 6 trafień. Łącznie 3 gole zdobył napastnik Felipe Avenatti będąc groźny w eliminacjach do Ligi Europy i to z karnych oraz skrzydłowy Maxime Lestienne, który strzelił bramkę przy Bułgarskiej.

Pod względem asyst najlepszy jest środkowy pomocnik Nicolas Raskin (4 asysty) oraz prawy obrońca Collins Fai (4 asysty). W czwartek, 26 listopada, o godzinie 21:00 poza wspomnianym już Zinho Vanheusdenem na pewno nie zagra jeszcze napastnik Jackson Muleka, który jest kontuzjowany. Licząc oba fronty nasz najbliższy przeciwnik nie wygrał od 3 meczów.