Po 6. místě v IBU Cupu Milan Žemlička nejblíže Pekingu. Eliška Teplá 14. ve stíhačce – Sportsweek.org
Biatlon
Přidat novinku
Zprávy

0 24

Šesté místo vybojoval Milan Žemlička (na úvodním snímku) ve sprintu V. kola IBU Cupu. Ten se v sobotu jel ve slovenském Osrblie náhradou za neuskutečněný páteční závod. Ženy stihly v pátek odběhnout sprint ještě před větrnou bouří, a tak dnes mohly dle původního harmonogramu absolvovat stíhací závod. V něm se výborně počínala Eliška Teplá, která se zlepšila o osm míst. Čtrnáctá příčka je jejím druhým nejlepším výsledkem v IBU Cupu. Sprint mužů vyhrál Emilien Claude z Francie, ve stíhacím závodě žen byla nejlepší Jevgenija Burtasovová z Ruska.

Report

Muži

Milan Žemlička jako jediný ze závodníků TopTen zastřílel bezchybně. První dvě kola běžel průměrně (shodně 35. čas), ale v závěrečném kole „explodoval“, když se v pátém nejlepším čase okruhu posunul ze sedmé na konečnou šestou příčku! V rámci olympijské nominace pro Peking (pátý člen týmu) má na základě výsledků z Osrblí nejlepší výchozí pozici.

Vítězslav Hornig není aktuálně v nejlepší střelecké pohodě (1+3), byť byl na trati o 1,5 s rychlejší než Žemlička, a také svižněji střílel (o 3,4 s), v součtu to znamenalo 30. místo. Hned za ním doběhl Tomáš Mikyska (1+1), který se v sobotu nepotkal s běžeckou formou (41. čas). Nejlepší z českého kvarteta ve zkráceném vytrvalostním závodě Tomáš Krupčík ve sprintu pohořel. Minul čtyři terče a na trati měl až 68. čas.

České srovnání na IBU Cupu V ve slovenském Osrblí (zkrácený vytrvalostní závod / sprint): Vítězslav Hornig (18. / 30.), Tomáš Krupčík (5. / 65.), Tomáš Mikyska (41. / 31.) a Milan Žemlička (9. / 6.).

Milan Žemlička při SP v Oberhofu 2021/22

Ženy

Eliška Teplá (střelba 0+1+0+2) ve stíhacím závodě předvedla, že není jen ženou sprintu. Po třech položkách se dokonce blížila senzaci, když ze střelnice vybíhala na čtvrté pozici. Dvě chyby na závěrečné položce jí přisoudily 14. místo. I tak to ale znamenalo zlepšení o osm příček v porovnání se sprintem. A co víc, první body této sezóny z jiné disciplíny než je sprint.

Klára Lejsek (2+0+0+2) se zlepšila o jednu příčku (v cíli 35.) a opakovaně potvrdila aktuálně vyšší standard své výkonnosti, než tomu bylo v prosinci. Dvou bodů se dočkala i Natálie Jurčová (0+0+1+1), jež poskočila o osm místa na 39. příčku v cíli.

Pohledem trenérů

Aleš Ligaun – muži

„Když dá závodník nulu, je to vždy radost i pro trenéra. Milan navíc dnes pěkně zabojoval taky v posledním kole. Podle výsledků mezi kluky tady podával jednoznačně nejvyrovnanější výkony. Trať dnes byla hodně těžká, protože po teplém větru sníh zmrzl. A přestože se pořadatelé snažili udělat maximum, místy se běhalo po ledové hoře. Nebylo to pěkné lyžování. Třeba Mikysovi a Křupasovi to vůbec nesedlo. Víťa Hornig bohužel doplatil na hodně chyb. Opakuji, umí střílet lépe.“

Kamila Jiroutek Rajdlová – ženy

„Všechny holky se dnes ve stíhačce zlepšily, a tak se vracíme domů v dobré náladě. Byl to těžký závod, protože stopa byla hodně ledovatá, špatně se odráželo. Eliška měla v jednu chvíli zaděláno na umístění v elitní desítce, ale na závěrečné položce se potýkala i s větrem. Ztratila čas jak samotnou střelbou, tak následně i na dvou trestných kolech. Vedle posunu a řady bodů do klasifikace IBU Cupu, dnes, myslím, nasbírala i hodně zkušeností.“